Kapat

Fitre Nedir? Fitre Kimlere Verilir ve Nasıl Hesaplanır | Beşir Derneği

Fitre nedir ve kimlere fitre verilir. Yeterli miktarda mal varlığına sahip her müslümanın ramazanda vermesi vacip olan olan fitre hakkında bilinmesi ve dikkat edilmesi gerekenleri bu yazımızda cevaplandırıyoruz..

Fitre Nedir?

İslam’da paylaşma ve kardeşlik esas meselelerden birisi olmuştur. Bu sebeple Müslümanların kendi aralarındaki kardeşliğini perçinleştirici birçok eylemin İslam dininde yapılması önerilmiş ya da zorunlu olmuştur. Fitre de Müslümanlar arasında kardeşlik bağlarını güçlendirici bir etkisi olan ibadetlerden bir tanesidir.

Fitrenin kelime manası yaratılış demektir. Alimler bu sadakanın vacip olmasının sebebinin yaratışta bize bahşedilen nimetlerin şükrü olduğunu söylemektedirler. Bu haliyle fitreye fıtır sadakası da denmektedir. Fitre bağışı, Ramazan ayında yapılması gereken ibadetlerden birisini oluşturmaktadır. Verilen fitreler ile Ramazan ayında ihtiyaç sahibi yoksullar sevindirilerek Müslümanlar arasındaki paylaşma bilinci en üst düzeyde yaşanmış olur.

Fitre Kimlere Verilir? Kimlere Verilmez?

Müslümanlar için vacip olan fitre, dinen zengin sayılan kimseler tarafından verilmek zorundadır. Zekatta olduğu gibi fitre bağışı da nisab miktarına ulaşmış servete sahip tüm Müslümanlar tarafından kendileri ve çocukları için yapılır. Ancak zekattan farklı olarak fitre bu kişiler için vacip bir ibadettir. Bu kişiler anne, baba, dede, nine, eş ve çocukları dışındaki yoksul Müslüman kimselere fitre bağışı yapabilirler. Kişilerin usûl ve fürûlarına fitre verilmez.

Fitre Ne Zaman Verilir?

Fitre bağışı Ramazan Bayramı’nın birinci günü vacip olmakla beraber bayram öncesinde de verilebilir. Hatta fitrenin bayramdan önce verilmesi, yoksul kişilerin bayram sevincine ortak olabilmeleri için daha faydalı olacağı düşünüldüğünden müstehaptır. Verilen her bir fitre bağışı ile bir yoksulun bir günlük gıda ihtiyacı karşılanmış olunur.

Fitre Nasıl Verilir?

2022 Ramazan ayının başlangıç tarihinden 2023 Ramazan ayının başlangıç tarihine kadar olan süre için Diyanet İşleri Başkanlığı’nın belirlediği fitre miktarı 40 TL’dir. Bu ücret yoksul bir kişinin bir günlük yiyecek ihtiyacı olarak Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından belirlenmiş bedeldir. Fitre vermekle yükümlü kişiler fitrelerini bir kişiye yapabilecekleri gibi birden fazla yoksula da fitre bağışı yapabilirler. Ancak böyle bir durumda bağış sahibi kişinin bir kişi için vereceği fitre miktarı bir fitre değerinden daha aşağıda olmamalıdır. Fitre bağışlarını aynı zamanda kendilerini vekil tayin edebileceğimiz bazı kurumlar aracılığıyla da yapabilirsiniz.

Fitre Bağışı Alan Kurumlar?

Toplanılan fitreleri ihtiyaç sahiplerine doğru bir şekilde ulaştıracağına güvenilen kurum ve derneklere fitre bağışı yapılabilir. Yurt içi ve yurt dışında başarılı yardım kampanyaları yapmayı sürdüren Beşir Derneği fitre bağışı kabul etmektedir. Fitre bağışını www.besir.org.tr/online-bagis adresinden kredi kartlarınız ile yatırabilir, ya da Beşir Derneği banka hesaplarına Havale-EFT yaparak güvenli bir şekilde fitre bağışınızı Beşir Derneği’ne ulaştırabilirsiniz.