Kapat

Su Kuyusu Bağışı

su kuyusu

Su Kuyuları Çalışmaları

Milyonlarca İnsan Susuzluk Çekiyor

UNİCEF ve Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ / WHO) son yayınladığı rapora göre Dünya’da her 6 kişiden biri yeterli miktarda içme suyundan mahrum kalarak yaşıyor. Her 2 kişiden birinin içtiği su ise sağlıksız. Susuzluktan ve temiz olmayan suların kullanılması sebebiyle her gün, çoğunluğu çocuk olmak üzere, 10 bin kişi hayatını yitiriyor. Son 100 yılda dünyada su tüketimi 10 kat artarken, kişi başına düşen su miktarı yarı yarıya azaldı.

Dünya nüfusunun beşte biri içilebilir temiz sudan mahrum bulunuyor. 748 milyon kişi, bir başka deyişle her 10 kişiden biri güvenilir suya erişemiyor. Dünyadaki okulların üçte birinde güvenilir su bulunmuyor. Her yıl başta çocuklar olmak üzere 10 milyon kişi sudan kaynaklanan salgın hastalıklar sebebiyle hayatını kaybediyor. Bu bölgelerdeki insanlar, kilometrelerce mesafelerden kullanıma uygun olmayan ve çeşitli ağır hastalıklara sebep olan suları taşıyarak ihtiyaçlarını gidermeye çalışmaktadırlar.

Neden Su Kuyuları İnşa Etmeliyiz?

Canlıların hayatını devam ettirebilmesi için en önemli hayat kaynağı olan su, aynı zamanda insanlığın en temel ihtiyacıdır. Dünyanın birçok yerinde gerek su kaynaklarının kısıtlılığı, gerek ekonomik yoksunluklar nedeniyle insanlar temiz suya ulaşmakta zorluk çekmektedirler. Bu bölgelerdeki insanlar, kilometrelerce uzaklıktan kullanıma uygun olmayan ve çeşitli hastalıklara sebep olan suları taşıyarak ihtiyaçlarını gidermeye çalışmaktadırlar.

Beşir Derneği olarak, kuraklığın kol gezdiği coğrafyalardaki insanların kilometrelerce yol kat etmeden temiz suya ulaşabilmeleri için kendi yaşadıkları yerlerde su kuyuları açıyoruz. İleriye dönük olarak ise su depoları kurmayı ve şebekeler üzerinden insanların evlerine kadar temiz su ulaştırmayı hedefliyoruz.

Su Kuyusu Bağış Türleri

Su kuyusu ile ilgili üç farklı bağış kategorimiz bulunmaktadır. Bunlar; müstakil ve hisseli (ortak) su kuyusu projesi ile su kuyusu destek projesinden oluşmaktadır.

 

Müstakil Su Kuyusu Projesi

Bu proje, Derneğimiz tarafından belirlenmiş olan 3.000 USD’lik su kuyusu bağışında bulunan bağışçılarımız için mazlum coğrafyalarda açılan ve istedikleri ismi verme hakkına sahip oldukları tulumbalı kuyu projesidir.

 

Hisseli (Ortak) Su Kuyusu Projesi

Bu proje; Derneğimiz tarafından bir su kuyusu hissesi için belirlenen 200 USD’lik hisse bedelini ödemek suretiyle açılan ortak su kuyusu projesidir. Bir hisse bedeli, 1 su kuyusu bedeli olan 3.000 USD’nin 15 hisseye bölünmesiyle elde edilmektedir. Hisseli su kuyusu projesine bağışta bulunan hayırseverlerimiz, su kuyusuna yerleştirilecek tabelaya isim yazdırma hakkına sahip olurlar. 

 

Su Kuyusu Destek Projesi

Bu projeye destek olan bağışçılarımız, kuraklığın hüküm sürdüğü coğrafyalarda açılacak su kuyularıyla ilgili su ve sanitasyon çalışmalarının yanı sıra mevcut su kuyularının bakım, onarım çalışmaları ile ulaşım vb. işlemleri için gerekli olan desteği sağlamış olurlar.

Siz de su kuyusu havuz hesabımıza 1 TL dahi olsa bağışta bulunarak bir kuyunun yapım, onarım ve bakım maliyetine ortak olabilirsiniz.

Su Kuyuları İçin Yer Tespiti Nasıl Yapılır, Ne Kadar Sürede Açılır?

Açılacak su kuyuları için genellikle ilgili ülkede işbirliği yaptığımız yerel kurumların talepleri üzerinden çalışma başlatılır. Dünya Sağlık Örgütü’nün verileri ile ülke verileri üzerinden de durum tespiti yapılarak projeye başlanır. Projelerimiz, başta Afrika ülkeleri olmak üzere, Afganistan, Pakistan, Bangladeş, Çad, Etiyopya, Tanzanya gibi temiz içme suyuna ulaşmakta sıkıntı yaşayan coğrafyalarda belirli bir program dâhilinde gerçekleştirilmektedir. Kuyu açma süreci, bölgenin ekonomik, sosyolojik, fizikî ve politik şartlarına ve imkânlarına bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Bu süreç en geç 8 ay içerisinde tamamlanmaktadır.

Su kuyunuz açıldıktan sonra sondaj aşamasından açılış aşamasına kadarki tüm görüntüler bir video klip olarak hazırlanıp tarafınıza gönderilmektedir. 

Bir Kuyunun Ömrü Ne Kadardır?

Bir kuyunun ömrü, su kaynağının verimliliği veya kuraklığın şiddeti ile bağlantılı olarak değişkenlik göstermektedir. Bu sebeple yaptığımız projelerde bağışçılarımıza karşı, kullanım süresine dair hiçbir taahhütte bulunamamaktayız. Özellikle Afrika ülkelerinde yeterli teknik donanım olmadığından, kuyuların maliyeti çok farklılık göstermektedir. Onun için Beşir Derneği olarak ülke, bölge vb. şekilde şartlı su kuyusu bağışı kabul etmiyoruz. Kuyunun maliyetinden önce ihtiyaç analizi bizim için daha önemlidir. Bu sebeple ihtiyacı en acil olan bölgelerde planlama yapmaktayız. 

Açılan Su Kuyusu Çeşitleri

Beşir Derneği olarak bölgelerin yapısına göre çeşitli su kuyuları açabiliyoruz. Su kuyuları tulumbalı, makaralı, elektrikli, güneş enerjili olarak birkaç farklı türde açılabilmektedir. Derneğimiz için önemli olan husus kuyuların maksimum fayda sağlaması ve uzun ömürlü olmasıdır. Temiz ve içilebilir nitelikte olan suların 40 metre derinlikten itibaren sağlıklı çıkarılabileceği bilgisi çeşitli fizibilite çalışmaları sonucu belirlenmiştir. Dernek olarak biz de kuyularımızı en az 40 metre derinlikten başlayarak artan derinliklerde açmaya çalışıyoruz.

Destek Olmak İster misiniz?

Kuraklığın hüküm sürdüğü coğrafyalardaki mazlumların temiz ve içilebilir suya ulaşabilmeleri için su kuyusu bağışında bulunabilir, çatlamış dudaklara bir yudum su olabilirsiniz.Bağış Yap