Kapat

Barınma Yardımları

barınma, beşir, beşir derneği, arakan, suriye, deprem, afetzede

Barınma Yardımları

Barınma hakkı, insanoğlunun en temel haklarından biridir. Dünya üzerinde milyonlarca insan, çeşitli nedenlerle ya barınma hakkından mahrum bırakılmış yahut kötü ve sağlıksız koşullarda yaşamak zorunda kalmıştır.

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR), yıllık raporunda, dünyada 89.3 milyon insanın zorla yerlerinden edildiğini açıklamıştır.

Ayrıca kıtlık, savaş, göç, doğal afet gibi nedenlerle her yıl yüz binlerce insan, barınmaya ihtiyaç duymaktadır.

Yine pek çok ülkede yüz binlerce insan ağaçlar altında, derme çatma çadırlarda ve düzensiz kamplarda insanlık onuruna yakışmayacak şekilde yaşam mücadelesi vermektedir.

Barınma Yardımları ile Neyi Amaçlıyoruz?

Barınma yardımları, farklı gerekçelerle barınma sıkıntısı yaşayan insanların temel barınma ihtiyaçlarını karşılamalarına yardımcı olan önemli bir destek mekanizmasıdır.

Derneğimiz, barınma yardımları kapsamında, ihtiyaç sahibi ailelerin konut, kira, ev eşyası gibi geçici veya uzun vadeli barınma ihtiyaçlarının karşılanmasını amaçlamaktadır.

Beşir Derneği olarak, kurulduğumuz günden bu yana ülkemiz başta olmak üzere, mazlum ve mağdur coğrafyalarda yaşayan ihtiyaç sahibi aileler için bulundukları bölgenin sosyokültürel yapısına uygun meskenler inşa ediyoruz.

Bugüne kadar ihtiyaç sahibi aileler için, kalıcı konut çözümleri kapsamında Arakan’da bambu evler, Suriye’de briket evler, Pakistan’da betonarme evler inşa ettik.

Buna ek olarak, savaş ve doğal felaketler nedeniyle yerlerinden edilmiş veya evini kaybetmiş sığınmacı ve afetzedeler için çadır veya prefabrik evler yaparak barınmaları adına geçici çözümler üretmeye çalıştık.

Sizler de bağışlarınızla destek vermek suretiyle kimsesiz, yoksul, afetzede ve mazlumların hayatlarına dokunmak istiyorsanız, Derneğimizin sunduğu barınma yardımları hizmetini inceleyebilir, web sitemiz veya SMS numaralarımız üzerinden bağışta bulunabilirsiniz.

Barınma Yardımları Neleri Kapsar?

Derneğimiz tarafından gerçekleştirilen barınma yardımları; çadır, konut, kira, ısınma (soba, kömür, odun), temizlik, faturalar (su, elektrik, doğalgaz), ev gereçleri ihtiyaçlarının giderilmesi anlamına gelmektedir.

Beşir Derneği Barınma Projeleri
1. Arakan’da Bambu Ev Projesi

Bangladeş’te bulunan Arakanlı kardeşlerimize yönelik 1.000 adet bambu ev ve ortak yaşam alanı projesini, bölgenin zorlu şartlarına rağmen hayata geçirdik.

1.000 ailenin barınma, temiz içme suyu, oyun parkı, cami, mescit, tuvalet, banyo gibi temel ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri bir bambu kent, kısa zamanda yapılarak Arakanlı kardeşlerimize teslim edildi.

Böylelikle bölgenin iklim şartlarına uygun, içerisinde yaklaşık 8 kişilik bir ailenin yaşayabileceği bambu kent sayesinde, yaklaşık 8 bin Arakanlının barınma ihtiyacı karşılanmış oldu.

Yine bölgede, yaklaşık 30 bin metrekarelik alanda inşa edilen okul, mescit, su kuyuları, şadırvanlar, oyun parkı, tuvalet ve banyo gibi ortak kullanım alanları ile binlerce Arakanlının yüzü güldü.

2. Pakistan’da Kalıcı Konut Projesi

2007 yılında Pakistan'da meydana gelen sel felaketinden sonra bölgede yaşayan afetzedelere barınma yardımlarımız kapsamında 110 adet kalıcı konut inşa edip kendilerine teslim ettik.

3. Suriye’de Briket Ev Projesi

2011 yılından bu yana Suriye’de yaşanan iç savaş nedeniyle milyonlarca insan, evlerini ve yurtlarını terk etmek zorunda kaldı.

Bunların bir kısmı farklı ülkelere sığınırken bir kısmı Suriye’nin kuzeyindeki dağlık alanlara yerleşti. Buralarda kurdukları derme çatma çadırlarda kalan Suriyeli savaş mağdurları, açlık ve sefalet içerisinde hayatta kalmaya devam ediyorlar.

Beşir Derneği olarak Suriye’deki savaş mağduru kardeşlerimiz için 2020 yılında kapsamlı bir barınma projesi başlattık. Söz konusu proje kapsamında, İdlib’de 1.000’den fazla briket ev inşa ederek, çadırlarda yaşayan binlerce kardeşimizin sıcak bir yuvaya kavuşmasına vesile olduk.

Suriye'de inşa edilen briket evlerin özellikleri:

  • 40 m2 oturum alanı,
  • 2 oda,
  • Avlu,
  • Mutfak,
  • Banyo ve tuvalet
  • Su tankı ve su tesisatı
  • Foseptik altyapı 
  • Zemin ve tavanı beton kaplama 
  • PVC kapı ve pencere

 
4. Afetzedelere Geçici Konaklama Hizmeti

 6 Şubat 2023 tarihinde Kahramanmaraş’ta gerçekleşen iki büyük depremin ardından evleri yıkılan veya oturulamaz durumda olan 2 binden fazla depremzedeye, çevrede bulunan termal tesislerde, 90 m2 büyüklüğünde 400 adet dayalı döşeli 2+1 dairelerde konaklama imkânı sağlıyoruz.

Tüm bunlara ilaveten Derneğimiz, bugüne kadar yurt içi ve yurt dışında pek çok ihtiyaç sahibi aileye ev eşyası, soba, yakacak, hijyen kolisi gibi bilumum ihtiyaç malzemesi desteğinde bulunmuş, bulunmaya da devam etmektedir.

Destek Olmak İster misiniz?

Siz de barınma yardımlarımıza destek vererek binlerce insanın sıcak bir yuvaya kavuşmasına vesile olabilirsiniz.Fotoğraf Galerisi

Bağış Yap