Kapat

Başkan

+90 216 375 4042 Başkana Mesaj Gönder
  • Paylaş
Fatih SARIYAR

Beşir Derneği Genel Başkanı

Beşir Derneği Genel Başkanı ve insani yardım gönüllüsü Fatih Sarıyar, 19 Aralık 1976’da Alucra’da doğdu. Şebinkarahisar İmam Hatip Lisesi’nden sonra Anadolu Üniversitesi İşletme Bölümü’nden mezun oldu. İkinci üniversite olarak Sosyoloji Bölümü’ne devam etmekte olan Sarıyar, kurucusu ve sahibi olduğu organizasyon ve matbaa firmasının ardından Gebze Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’nde Sosyal İşler Amiri olarak 10 yıl görev yürüttü.

Gebze Belediyesi’nde birçok önemli projeyi bizzat yürüten Sarıyar, "Güzel Sanatlar ve Meslek Edindirme" GESMEK Akademisi'ni belediye bünyesinde kurulmasına öncülük etti. Çocuklar ve yetişkinler için sporkursları, sanat kursları ve meslek eğitim kurslarından oluşan 60’tan fazla farklı branşta kurs açılması ve yılda 14 bin kişinin eğitim alma süreçlerini yürüttü. Gebze Belediyesi’nin kalite süreçlerin yürüten ekibin içinde aktif görev yapan Sarıyar, kurumun misyon ve vizyonunun oluşumuna katkı sağlamıştır. Birçok sivil toplum kuruluşunda yöneticilik yapan Sarıyar, Gebze Sosyal Yardımlaşma Vakfında 3 dönem STK ’temsilcisi olarak görev yaptı.

Sosyal projeler kapsamında çeşitli alanlarda uzun yıllar çalışmalarını sahada ekibi ile birlikte yürüten Fatih Sarıyar, 2011 yılında uluslararası insani yardım kuruluşu olarak faaliyet gösterecek Beşir Derneğinin çalışma alanlarının oluşturulması, yönetim ve iş akış süreçlerinin hayata geçilmesi ve derneğin tüzel kişiliğinin oluşturulması ile ilgili süreçleri gönüllü olarak yönetti.

Ülkemizin insani yardım çalışmalarında önemli bir yer edinen Beşir Derneği’nin profesyonel yapısında Genel Müdürlük hizmeti tevdi edilen Sarıyar, Gebze Belediyesinden ayrılarak Beşir Derneği Genel Müdürlüğü görevini üstlendi.

Türkiye genelinde teşkilatlanma, gönüllü yönetimi ve lojistik hizmetlerin yapılanması hususunda ekibi ile birliktegece gündüz çalışarak Türkiye’nin en yaygın insani yardım organizasyonlarından biri olan Beşir Derneğinin büyümesi ve yaygın hizmet ağının oluşturulması için yoğun mesai harcadı.

Tüm bu faaliyetleri yaparken Yönetim Kurlu Başkanı ve üyelerinin ciddi desteğini alan Sarıyar, Yönetim Kurulu tarafından oluşturulan projelerin yurt içerisinde ve yurtdışında bizzat yerinde nezaret ederek gerçekleşmesini sağladı.

Beşir Derneği bünyesinde oluşturduğu bilgi teknolojileri ekibi ile insani yardım çalışmalarının A’danZ’ye takip edebilen insani yardım otomasyon sistemi olan BEYSİS’in proje yönetmenliğini yaptı.

“Gerçekten Yardım” fikrini gündeme alan Sarıyar, kişi ihtiyaç analizine dayalı “Bireysel Yardım Modelini'n” tasarlanması, ekipler ve gönüllülerin eğitimi çalışmaları ile ihtiyaç dışı yardım malzemesi dağıtımının ve mükerrer yardımların önlenmesi Beşir Derneği tarafından sağlanmış oldu.

Tüm bunların yanı sıra Sarıyar, insani yardım gönüllüsü olarak Suriye’den Arıkan’a, Afrika’dan Orta Asya’yavarıncaya kadar mazlum coğrafyaların pek çok ülkesinde gerçekleştirilen insaniyardım çalışmalarına bizzat katılarak aktif rol almış, hem yöneticisi olduğu BeşirDerneği’nin hem de AFAD, Türk Kızılayı gibi kurumların ulusal veya uluslararasıyardım faaliyetlerine proje bazında katkı sağlamıştır.

Yaklaşık 8 yıl süren Genel Müdürlük görevinin ardından 2019 Ocak ayında yapılan Genel Kurul’da Beşir Derneği Genel Başkanlık görevine getirilen Sarıyar, evli ve 2 çocuk babasıdır.