Kapat

Sosyal ve Kültürel Yardımlar

Sosyal, Yardımlar, Evlenme, Sünnet,

Sosyal ve Kültürel Faaliyetler

Bir selâm, bir kelâm dâimâ mutlu eder insanı…

Zengin olsun, fakir olsun insan her zaman ilgiye, sevgiye muhtaçtır. Çoğu zaman ekmekten, sudan daha çok yârenliğe, sohbete, bir tebessüme ihtiyaç duyar.

Dijital çağda gittikçe yalnızlaşan insanlık, içine kapanmış endişeleri artmış, güven problemi yaşamaktadır. Toplum ve birey üzerinde yapılacak çalışmalarda en çok bu konuya değinilmesi gerekmektedir. İnsanlığın ihtiyaç duyduğu sosyal hayat ne kadar canlı olursa, huzur ve mutluluk o kadar fazla yer alır hayatımızda.

Bu anlamda insanî yardım alanında hizmet eden kurumların maddî yardımlar ile birlikte sosyal ve kültürel çalışmalar yapmalıdır. Hayatın ve dolayısıyla insanın ihtiyaçlarının tamamını iyi analiz etmek gerekmektedir.

Dünya üzerinde devam eden savaşlar ve yoksulluklar sonucu binlerce âile ve milyonlarca çocuk psikolojik desteğe ihtiyaç duyarken, maddenin esiri olmak, modernizmin baş döndüren çılgınlıkları arasında kaybolmak ve yalnızlaşarak sosyalleşme alanında ortaya çıkan problemler, şahısların kimliklerinde aşılmaz bir etki bırakmaktadır.

Neler Yapıyoruz?

Görülüyor ki sosyal ve kültürel faaliyetler, insanların toplum içerisinde kendilerini ifade edebilmeleri, kendilerine yer bulabilmeleri, topluma ait bir birey olarak saygı görmelerini i gerçekleştirirken aynı zamanda toplumsal kaynaşmanın, birlik ve beraberliğin sağlanabilmesi için de etkin bir yöntemdir.

Sosyal ve kültürel faaliyetleri gerçekleştirmenin öneminin farkında olan Derneğimiz bu kapsamda birçok alanda program tertip etmektedir.

Dernek olarak gerek yaptığımız yardım çalışmalarında gerekse sosyal hayatın her alanında yer alıyor ve sizin desteklerinizle faaliyetlerimizi devam ettirmeye gayret ediyoruz.

Derneğimizden destek isteyen ailelere, savaş, iç savaş, açlık, yokluk, yoksulluk ve benzeri nsebeplerle vatanlarını terk etmek zorunda kalan muhacirlere (mültecilere) yönelik psiko-sosyal destekler sunarken, atölye çalışmaları ile çocukların yaşadıkları travma ve trajedileri unutmalarını sağlamaktayız. Meslek edindirme kursları, konferans ve seminerler, yazılı ve görsel yayınlar ile kültürel ve sosyal anlamda birçok faaliyet ile toplumsal hassasiyet oluşturmaya gayret ediyoruz.

Projelerimiz
Vakıf Medeniyetinin Torunları Mirasına Sahip Çıkıyor

Dernek olarak "Vakıf Medeniyetinin Torunları, Mirasına Sahip Çıkıyor" başlıklı akademisyenlerin ve alan uzmanlarının katıldığı paneller düzenledik. Bunu yaparken bir vakıf medeniyetinin mirasçısı olduğumuzu geniş kitlelerle paylaşmak, ecdadımızın bıraktığı medeniyet mirası örneklerinden hareketle günümüzde yeniden güzellikleri, iyilikleri hayatın her alanına yayabileceğimizi göstermek istedik.

Kültür ve medeniyet tarihimizden tevârüsle; yardımlaşma, mazlûmu koruma, ihtiyacı olanların elinden tutma, akraba, komşu, dul, yetim, düşkün ve kimsesizlere sahip çıkma geleneğimizin sürdürülebilmesi ve yaygınlaştırılması amacıyla derneğimiz tarafından Türkiye’nin pek çok ilinde paneller yoğun katılımla icra edildi.

Önümüzdeki günlerde de devam edecek panellerimizin geçmişe dönük kayıtlarına ve proje sayfamıza ulaşmak için tıklayınız.

Yetim Temalı film projesi "Bırakma Beni"

Yetim ve yetimliğin ne olduğunu anlamak ve anlatabilmek için evrensel bir dil olan "Sinema" filmi projesini hayata geçirdik.

Bu filmi çekerken Türkiye’de yaşayan Suriyeli yetim çocukların gerçek hayat hikâyesini beyazperdeye taşıdık. Dünyanın dört bir yanında yaşayan, dini, dili, ırkı ne olursa olsun yetimin yetim olduğuna atıfta bulunarak kamuoyunu bilinçlendirme, farkındalık sağlamayı amaçladık.

Filmin beyaz perdeye aktarılmasını , Bosna- Hersek iç savaşını yaşamış; savaşı öncesi ve sonrasıyla iliklerine kadar hissetmiş ünlü yönetmen Aida Begiç ve ekibi gerçekleştirdi.

Bu film sadece bir dram değil; iç savaşın mağduru olunsa dahi umut ve sevginin çocuklar tarafından nasıl yeşertildiğinin bir yansıması olarak dikkat çekmektedir. Filmde izlenen tüm hikâyeler gerçek olduğu gibi bu hikâyeleri canlandıran çocuklar da gerçek Suriyeli mülteci çocuklar.

Yönetmen Aida Begiç, filmi çekmeden önce iki yıl hazırlık yaptı. Derneğimiz’in düzenlediği drama atölyelerinde yüzlerce Suriyeli yetim çocukla birlikte atölye çalışması yaptı. Yine Derneğimiz’in ihtiyaçlarını karşıladığı yetimlerin yakınları ile birlikte zaman geçiren Aida Begiç hikâyelerin bir çoğunu bu ailelerin kendilerinden dinledi. Kendisi de çocukluk yıllarında aynı dramı yaşayan yönetmen, duyguyu alma ve aktarma konusunda da zorluk çekmedi.

Bırakma Beni filmi, bir çok uluslararası film festivale katılarak milyonlarca izleyiciye ulaştı. Filmin web sayfasını ziyaret etmek ve detaylı bilgi almak için tıklayınız.

Mushaf-ı Şerif Dağıtım Projesi

"En Güzel Hediye" adlı projemizde dağıtımını yaptığımız Kur’ân-ı Kerîm, Türkiye Cumhuriyeti Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından tasdikli ve mühürlü olup Osmanlı döneminin meşhur hattatlarından Hafız Osman hattı esas alınarak Muhammed Abay tarafından yazılmıştır. Türkiye’de basımı ve dağıtımı yapılacak bu nüshanın dışında, Arap ve Afrika ülkelerinde yaşayan Müslümanlar tarafından okunan Resm-i Osmânî hattı esas alınarak yine Muhammed Abay hattı ile yazılmış bir nüsha da hazırlanmıştır.

Projemiz hakkında daha detaylı bilgi almak için web sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Kan Kardeşim Projesi

Düzenli kan bağışçısı olmak çok önemli bir sorumluluğu ifade eder. Kan, her zaman ve herkese lazım olan bir üründür. Bu ürünün alternatifi yok. Bunun temin edileceği yer de yalnız insandır. Dernek olarak, toplumsal sorumluluk gerektiren bu durum için Türk Kızılayı’nı destekleyici ortak projeler üretmekteyiz.

Nihaî hedefimiz her bireyin düzenli kan bağışçısı olarak, hiçbir kampanyayı beklemeden yaklaşık dört ayda bir kan bağışı yapmasıdır. Bu gerçekleştiğinde ülkemizde hiç bir zaman âcil kan anonslarına ihtiyaç kalmayacaktır. Bu bilinci oluşturmak için "Kan Kardeşim Üyelik Platformu" nu hayata geçirdik. Platformumuza 30 binden fazla gönüllümüz üye ve gönüllü kan bağışçısı durumundadır.

Bir Damla Bin Umut kampanyamız ve Kan Kardeşim Platformumuz hakkında detaylı bilgi almak için kankardesim.org adresini ziyaret edebilirsiniz.

15 Temmuz Etkinlikleri Projesi

15 Temmuz 2016’da yakın tarihimizin en büyük ihaneti olan darbe girişimini gerçekleştiren FETÖ, millî egemenlik ve bağımsızlığımızı doğrudan hedef almıştır. Millî birlik ve beraberliğimizi parçalamayı; istikbal ve istiklâlimizin teminatı olan gönüllü teşekküllerimizi yıpratmayı arzulamıştır. Milletimizin birbirine güvenini sarsmak, - beyhude bir çabayla - sahih İslâm anlayışını ve irfan geleneğimizi bozmak için uğraşmıştır.Bu hain kalkışmaya devletimiz ve milletimiz hızlıca cevap vermiş, canları pahasına hâinleri püskürtmüştür.

Cumhurbaşkanımızın "meydanlara inin!" çağrısıyla , milletimizle birlikte Beşirler olarak yurt genelinde meydanlarda nöbet tuttuk. Aynı zamanda kardeş kuruluşlarımızla birlikte nöbet tutan kahraman halkımıza çeşitli ikramlar ile hizmet etme şerefini yaşadık.

15 Temmuz gecesi ve daha sonraki günlerde yaptığımız çalışmalar için özel bir web sayfası hazırladık. Detaylı bilgi almak için lütfen tıklayınız.

Destek Olmak İster misiniz?

Derneğimizin faaliyetlerine katkı sunarak, daha fazla gönle dokunarak yüzlerinde tebessüme vesile olabilirsiniz.

 
İyiliği Hediye Et