Kapat

Geleceğe Nefes Olalım

Beşir Derneği Fidan Bağışı ile Ülkemizin Orman Varlığına Katkıda Bulunuyor

Ormanlar geleceğimizin bizlere emanetidir. Hayırseverlerimizin fidan bağışları ile her yıl 100 bin fidanı toprakla buluşturuyor ve geleceğe nefes oluyoruz.

Ormanlarımızı korumak, geliştirmek ve bu eşsiz tabiat mirasını gelecek nesillere aktarma konusunda toplumsal farkındalık oluşturulması için Beşir Derneği olarak, Orman Genel Müdürlüğü (OGM)’nin koordinasyonunda gerçekleştirilen ağaçlandırma faaliyetlerine, fidan bağışı ile destek veriyoruz.

Fidanlar Ağaca, Ağaçlar Ormana Dönüşsün

Ülkemiz, coğrafi ve ekolojik özellikleri bakımından önemli kazanımlara sahiptir. Bilhassa oksijen deposu ormanlarımızın varlığı, bu önemi bir kat daha arttırmaktadır. Orman ekosistemimizin, zengin biyolojik çeşitliliği nedeniyle ülkece oldukça şanslı durumdayız.

Kuşkusuz ormanların pek çok faydası bulunmaktadır. Oksijen kaynağı olması, bu faydaların en başında gelir. Zira her bitki gibi ağaçlar da, fotosentez yoluyla havadaki karbondioksiti alıp yerine oksijen verirler. Yani bir anlamda havayı temizlerler. 40 kişinin bir saatte havaya verdiği karbondioksiti, yetişkin bir çam ağacı 1 saatte oksijene dönüştürür. 1 Hektar çam ormanı yılda 30 ton oksijen üretir.

Her Yıl 5-10 Bin Hektar Ormanımız Kül Oluyor

Sahip olduğumuz orman varlığımız –maalesef- yaşanan yangınlar ve doğal afetler nedeniyle hızla yok olup gidiyor.

Tarım ve Orman Bakanlığı'nın açıkladığı verilere göre her yıl ortalama 5-10 bin hektarlık alan yanıyor. Büyük çoğunluğu insan ihmali ya da kazası nedeniyle meydana gelen bu yangınlar -maalesef- ormanlarımızı tehdit etmeye devam ediyor.

Beşir Arama Kurtarma Ekipleri Olarak Orman Yangınlarına Müdahale Ediyoruz

Beşir Derneği olarak Arama Kurtarma Ekiplerimiz ve araçlarımızla Türkiye’de meydana gelen orman yangınlarına müdahale için AFAD koordinasyonunda söndürme ve soğutma çalışmalarına katılım gösteriyor, yangından etkilenen vatandaşlarımıza gıda ve içme suyu desteğinde bulunuyoruz. Ayrıca bağışçılarımızın katkılarıyla, yanan bölgelerin tekrar ağaçlandırılması için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz.

Daha Yeşil Bir Türkiye İçin Çalışıyoruz

Orman yangınlarının kontrol altına alınmasının ardından yapılması gereken en önemli faaliyet, yanan ağaçların yerine daha fazla fidan dikip bölgenin yeniden iyileştirilmesine yardımcı olmaktır.

Bizler Beşir Derneği olarak, ülkemizde, orman yangınları sonucunda yok olan ağaçlarımızın yerine daha fazlasını dikmek ve geleceğimize nefes olmak için var gücümüzle çalışıyoruz. "Geleceğe Nefes Olalım" adlı projemiz ile her yıl 100 bin fidan dikerek cennet vatanımızın orman varlığına katkıda bulunuyoruz.

Siz de fidan bağışı için açtığımız hesabımıza online olarak kolayca bağışta bulunabilir ya da TR 1300 0100 0784 5746 1050 5106 - Ziraat Bankası hesabımıza (açıklama kısmına ORMAN yazarak) dilediğiniz tutarda bağış yapabilirsiniz. Bununla birlikte cep telefonunuzdan "Orman" yazıp 4042 (30TL), 4032 (10TL) ve 4012 (20TL) numaralarına SMS atarak fidan bağışı projemize destek olabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular
• Fidan bağışlama ücreti ne kadardır?

Fidan bağışları, fidan havuzu üzerinden gerçekleştirildiğinden, standart bir ücretlendirme uygulanmamaktadır. Fidan bağışı için Derneğimizin web sitesinden veya SMS yoluyla dilediğiniz miktarda bağışta bulunarak fidan havuzuna destek olabilirsiniz.

• SMS ile fidan bağışında bulunabilir miyim?

Evet, fidan bağışını SMS ile de gerçekleştirebilirsiniz. "Orman" yazıp 4042 (30TL), 4032 (10TL) ve 4012 (20TL) numaralarına SMS göndererek fidan bağışında bulunabilirsiniz.

• Başka biri adına fidan bağışında bulunabilir miyim ya da fidan hediye edebilir miyim?

Gerek kendi adınıza gerekse başkası adına fidan bağışı yapabilir, sevdiklerinize fidan bağışı hediyesinde bulunarak mutluluklarına vesile olabilirsiniz.

• Fidan bağışında bulunan kişiye bağış sertifikası veriyor musunuz?

Web sitemiz üzerinden fidan bağışında bulunduktan sonra ekranda çıkan “Sertifikanızı indirin” seçeneğine tıklayıp bağışta bulunulan kişi adına sertifika oluşturabilirsiniz.