Kapat

Yetim Sahipliği

yetim sahipliği,kardeş aile,somali yetimhane,yetim bağış

Yetim Sahipliği

Emanetimiz "Yetim"

Allah’ın ( c.c.) bizlere emaneti olan yetimler her dâim gündemimizde olmuştur. Nitekim emanet bizler için korunması gereken önemli bir husustur. Biz yetimliği de yetime sahip çıkmayı da Âlemlere Rahmet Peygamber Efendimiz’den (s.a.v.) öğrendik. Onun yetimlere karşı merhamet ve yetimlerin haklarının korunması hususundaki nasihatleri insanlığa rehber ve ölçü olmuştur.

Oysa günümüzde her hakkın çiğnendiği gibi yetim hakları da suiistimal edilmektedir.

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) ve sivil toplum örgütlerinin yaptığı araştırmalar, dünya genelinde 200 milyondan fazla çocuğun savaşlar ya da doğal âfetler gibi sebeplerle âilelerini kaybettiğini, bu çocukların hayatlarını öksüz ve yetim olarak sürdürdüğünü gösteriyor.

Yetim Sahipliği Kapsamında Neler Yapıyoruz?

Bizlere emanet olan yetimlerimize sahip çıkmak için çeşitli projeler tasarlıyor, faaliyetler düzenliyoruz. Yapmış olduğumuz çalışmalarda yetim ve öksüz çocuklar için farkındalık oluşturmak ve bu hususa dikkat çekmeye çalışıyoruz.

Yetimlere yönelik, eğitim, sağlık, gıda ve giyim destekleri sunuyoruz. Ayrıca "Hâmilik" çalışmamızı hayata geçirdik. Aylık ve düzenli olarak nakdî desteğe devam ettirmek şartı ile bir yetimin 12 yaşına kadar ihtiyaçlarının karşılayabilir bir yetimin hâmisi olabilir veya Yetim Destek çalışmalarının finansını sağladığımız " Yetim Destek Havuzumuza " 1TL de olsa bağış yapabilirsiniz.

Endonezya Yetimhanesi ve Medresesi Projemiz

Endonezya'da 2004 yılında meydana gelen tsunami felâketi sonrası Derneğimiz tarafından inşa edilen yetimhane ve medresede yüzlerce yetime sahip çıkıldı.

Somali Yetimhane ve Okul Projemiz

2011 Yılında Somali’de meydana gelen kıtlık ve kuraklık sebebiyle binlerce çocuk, kadın ve yaşlı insan dünyanın gözleri önünde hayatını kaybetti.

Tamamı Müslüman olan bu ülkeye yardım eli sadece Türkiye’den uzanmış ve yaraları sarılmıştı. Beşir Derneği ’de 2011 yılında Somali yardımları kapsamında Başkent Mogadişu da 22 bin m2’lik arazi üzerine Yetimhane ve Eğitim Kompleksi inşa etti.

  • 200 yataklı yetimhane
  • 500 Öğrencili ilk ve ortaokul
  • Spor Alanları ve diğer sosyal donatılardan oluşan kompleks bugün yüzlerce yetim ve öğrenciye hizmet veriyor.
Gazze Fâtıma Zehrâ Anaokulu

İsrail’in ambargoları ve uyguladığı işgal politikası nedeniyle Gazze’ye sıkışmış hayatlara destek olmak, yetimlerine sahip çıkmak için bir dizi faaliyet içerisinde bulunuyoruz.

İşbirliği yaptığımız yerel bir dernek tarafından kurulan ve yetimlerin eğitim aldığı Fâtıma Zehrâ Ana Okulu’nun ihtiyaçlarını karşılıyor, eğitime devam etmelerini sağlıyoruz. Desteklerinizle bu çalışmalara devam edecek daha fazla yetim çocuğun yüzünde tebessüme vesile olacağız inşallah.

Destek Olmak İster misiniz?

Yetim Sahipliği projemize destek olarak Nakdi Yardım, Teknik Teçhizat Yardımı, Mühendislik Desteği, İnşaat Yapım Desteği gibi konularda devam eden projelerimize katkıda bulunabilirsiniz.

 
İyiliği Hediye Et
 


Fotoğraf Galerisi