Kapat

Ramazan Ayı Yardım Faaliyetleri

Ramazan 2024, Ramazan-ı Şerif, Ramazan Bayramı, zekat bağışı, zekat hesaplama, Sms Fitre, online bağış, gıda kumanyası, bayramlık, iftar, iftarlık, sahur, fidye bağışı, 2024 fitre miktarı

2024 Ramazan-ı Şerif Ayında; başta ülkemiz ve deprem bölgesi olmak üzere Gazze’den Yemen’e, Arakan’dan Suriye’ye Afrika’dan Asya’ya bizi bekleyen mahzun gönüllere  ZEKAT, FİTRE ve Diğer bağışlarınızı ulaştırıyoruz. 
 

Zekâtlarınız hem Türkiye'de hem de tüm dünyada kimsesizlerin, muhtaçların ve yetimlerin ve afetzedelerin yüzlerini güldürmeye vesile olsun. Bu yılki zekât miktarınızı hesaplamak için Zekât Hesaplama Modülümüzü kullanabilir ve aynı sayfa üzerinden zekât bağışınızı yapabilirsiniz.

Zekât, sözlükte “artma, çoğalma ve bereket” anlamlarına gelmektedir. Bu kelime İslam hukukunda, nisap miktarı mala sahip olan zengin müslümanların, her yıl mallarının kırkta birini (%2,5) fakir müslümanlara dağıtmak üzere vermeleri demektir. 


 

Fitre

Fitreleriniz Türkiye’de ve dünyada hatırlanmayı bekleyen ihtiyaç sahiplerinin yüzlerinde sıcacık bir tebessüme vesile olsun. Siz de FİTRE yazıp 4066'ya SMS göndererek 130 TL ile 1 adet fitre bağışında bulunabilirsiniz.

FİTRE yazıp 4066’ya göndererek 130 TL Bir kişi için endüşük fitre bağışını sms ile kolayca yapabilirsiniz.

Fidye Nedir?

Ramazan ayı Müslümanlar için oruç ayı olarak da bilinmektedir. Buluğ çağına girmiş olan her Müslümanın bu ayda oruç tutması farzdır. Ancak bazı insanlar ağır hastalık ve yaşlılık gibi nedenlerden dolayı oruç ibadetlerini yerine getiremeyebilirler. Ramazan ayında tutulamayan bu oruçların daha sonra kaza edilmesi farzdır. Fakat oruca mani olan aşırı ihtiyarlık ve ağır hastalık gibi nedenlerle bu oruçların daha sonra kaza edilmesi mümkün olmayabilir. Bu tür bir engele sahip olan Müslümanlar tutamadıkları her oruç için fidye öderler.

2024 Fidye Miktarı Ne Kadardır?

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın 2024 yılı için belirlediği fidye miktarı 130 TL’dir. Yıllık fidye miktarı fitre miktarı ile eşit olmaktadır. Detaylı bilgi için fidye sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

FİDYE yazıp 4066’ya göndererek 130 TL Bir kişi için endüşük fidye bağışını sms ile kolayca yapabilirsiniz.

Bayramlık

Çocuklar gülerse, dünya güler... Bir yetimin gülen yüzü, bir ihtiyaç sahibinin tebessümü, bayramları bayram eder bizlere...

Bayramlık bağışlarınızı Beşir Destek Kart ile ihtiyaç sahiplerine ulaştırabilir, bir yetimin veya ihtiyaç sahibinin bayramlığını tedarik ederek onların da bayram coşkusunu doyasıya yaşamalarına vesile olabilirsiniz.

Binlerce Çocuk Bayramın Sevincini Yaşasın

Ramazan ayını en çok belki de onlar bekliyor. İhtiyaç sahibi ailelerimizin çocukları da Ramazan sevincini doya doya yaşasınlar diye bayramlık kıyafet dağıtımları gerçekleştiriyoruz. Siz de bağışlarınız ile yurt içi ve yurt dışındaki ihtiyaç sahibi ailelerin çocuklarının bayram sabahına yeni bir kıyafet ile uyanmalarına vesile olabilirsiniz. 

BAYRAMLIK BAĞIŞI İÇİN TIKLAYINIZ 

Askıda Kumanya

Askıda Kumanya ; Kumanya ve temel ihtiyaç malzemelerinden oluşan bir yardım kolisidir. Yardım Kolisi'nin özel bir tutarı yoktur. Dilediğiniz miktarda bağış yapabilirsiniz. Havuzda briken tutar ile Türkiye, Gazze vb ülkelerden alımyapılarak ihtiyaç sahiplerine ulaştırılacaktır.

2024 Ramazan ayında; başta deprem bölgemiz ve ülkemiz geneli, Gazze’de ve daha bir çok mazlum coğrafyalarda Ramazan-ı Şerif Sevincini, berketini yaşatmaya ve  paylaşmaya devam ediyoruz.

Askıda Kumanya projemiz ile hayırseverlerimizin bağışladığıAskıda Kumanya projesi kapsamında gıda ve temel ihtiyaç malzemelerini ihtiyaç sahibi ailelerimize yalnızca Ramazan ayında değil, yıl boyunca ulaştırıyoruz.

Gıda ve temel İhtiyaç malzemelerinden oluşan paketleri yılın 365 günü ihtiyaç sahipleriyle buluşturuyoruz. İhtiyaç sahibi aileler, kumanya içeriklerini anlaşmalı marketler ve online alışveriş siteleri üzerinden ihtiyaçlarına göre belirleyebiliyorlar.

İhtiyaç sahiplerine yönelik bağışlarınızı; internet sitemiz, SMS numaralarımız, temsilcilik ofislerimiz veya banka hesaplarımız aracılığıyla yapabilir, detaylı bilgi için 0216 375 40 42 numaralı çağrı merkezimizi arayabilirsiniz.

KUMANYA yazıp 4012’ye göndererek 20 TL

KUMANYA yazıp 4042’ye göndererek 30 TL

KUMANYA  yazıp 4066’ya göndererek 130 TL

KUMANYA VE TEMEL İHTİYAÇ MALZEMELERİNDEN OLUŞAN BİR KOLİ BAĞIŞI YAPMAK İÇİN TIKLAYINIZ.

Gönül İftarları

Beşir Derneği’nin Ramazan Özel web sayfasında bulunan İFTAR BAĞIŞI linki üzerinden istediğiniz tutarda online bağış yapabilirsiniz.

Ayrıca SMS göndererek de İftar bağışında bulunabilirsiniz.

İFTAR yazıp 4042’ye göndererek 30 TL,
İFTAR yazıp 4032’ye göndererek 10 TL,
İFTAR yazıp 4012’ye göndererek 20 TL,
İFTAR yazıp 4066’ya göndererek 130 TL,

bağış yapabilirsiniz.

İnternet Bankacılığındaki EFT/HAVALE seçeneklerini kullanarak 30 TL ve katları şeklinde bağış yapabilirsiniz. Açıklamaya mutlaka "İFTAR BAĞIŞI" yazmanız gerekmektedir.

İftar Sofralarında Ramazan Ayının Bereketi Yaşanacak: Bir Kap Bir Kalp

"Ramazan Paylaşmaktır" sloganı ile paylaşmanın doruklara ulaştığı Ramazan ayında bu aya özel olarak gerçekleştirdiğimiz "Bir Kap Bir Kalp" projemiz ile ihtiyaç sahibi ailelerin sofralarının şenlenmesine vesile oluyoruz.

Bağışçılarımızın kendi elleriyle pişirdiği sıcacık iftar yemeklerini hazırladığımız ve her gün sterilize edilen sefer tasları ile alıp iftar saati olmadan ihtiyaç sahibi ailelere ulaştırıyoruz. Bu projemizle bağışçıların kendi mutfaklarında pişirdikleri yemekleri yoksul ailelerin sofralarına ulaştırarak bir gönül köprüsü kurulmasına vesile oluyoruz. Ramazan boyunca her gün iftardan önce, tüm Türkiye’de evden eve iftar yemeği taşıyoruz. İhtiyaç sahipleri fabrikada ya da yemek şirketinde üretilmiş yemeklerle değil, hiç tanımadığı, hiç bilmediği bir başka ailenin emeğiyle pişirilmiş sıcak yemekle oruçlarını açacaklar.

PROJEMİZE KATILMAK VE YEMEK İKRAM ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Beşir Destek Kart

Zekât, Bayramlık, Kumanya ve Temel İhtiyaç Malzemelerine Yönelik Bağışlarınız, Beşir Destek Kart ile İhtiyaç Sahibi Ailelere Ulaşıyor

Sosyal incelemesi yapılarak ihtiyaç sahibi olduklarına kanaat getirilen ailelere verilen Beşir Destek Kart, Derneğimizin geliştirdiği bireysel nitelikli bir yardım modelidir.

Beşir Destek Kart; veren elin, alan eli görmediği yardımlaşma kültürümüzün en somut ve en güzel örneklerinden biridir. Derneğimiz tarafından periyodik aralıklarla nakdi yardımların yüklendiği Beşir Destek Kart ile ihtiyaç sahibi ailelerimiz; anlaşmalı marketler ve temel ihtiyaç malzemeleri satan anlaşmalı internet sitelerinden gereksinim duydukları ürünleri kolaylıkla alabilmenin mutluluğunu yaşamaktadır.

Beşir Destek Kart ile 17-20 kalemden oluşan standart bir kumanya paketi yerine anlaşmalı marketler ve online mağazalardan ihtiyaçları doğrultusunda alışveriş yapabilen ailelerimiz, kabul eden konumdan tercih eden konuma yükselmektedir.

Onbir Ayın Sultanı Ramazan-ı Şerif

Ramazan Paylaşmaktır.

Ramazan ayı, maddî ve manevî birçok güzelliklerin bir arada yaşandığı, rûhî iştiyakın öne çıktığı mübarek bir aydır.

Rahmetin sağanak halinde yağdığı, cennet kapılarının ardına kadar açıldığı, cehennem kapılarının kapandığı, yeryüzünü huzur ikliminin kapladığı bir zaman dilimidir Ramazan.

Rahmet, bereket ve mağfiret ayı olan Ramazan, dinî açıdan taşıdığı önemin yanı sıra müminler arasındaki yardımlaşma ve dayanışmanın en yüksek seviyede yaşandığı bir ay olması hasebiyle sosyal açıdan da önem arz eder. Ramazan, içinde zekât, fitre, infak ve sadaka gibi mâlî ibadetlerin yoğun bir şekilde gerçekleştirildiği mübarek bir aydır.

Peygamber Efendimiz (sallallâhu aleyhi vesellem) Ramazan ayı hakkında şöyle buyurdu: "Bu ay yardımlaşma ayıdır, bu ay müminlerin rızkını arttıracak aydır. Bu ayda her kim oruçlu bir mümine iftar edecek bir şey verirse, yaptığı bu iş, günahlarının bağışlanmasına ve Cehennemden azat olmasına sebep olur. Oruçlunun sevabından da hiçbir şey eksilmeden onun kadar sevaba kavuşur."

Ashab-ı Kirâm’dan bazıları; "Ya Resulallah, hepimiz oruçluya iftar edecek bir şey bulup verecek durumda değiliz." dediler.

Bunun üzerine Resul-i Ekrem Efendimiz (sallallâhu aleyhi vesellem) şöyle buyurdu: "Allah bu sevabı bir tek hurma ile bir içim su ile bir yudum süt ile oruçlu mümine iftar ettirene de verir."

Allah Teâlâ, bu dünyada kimini zenginlik, kimini ise fakirlikle imtihana tabi tutuyor. Zengin olanları fakirler için yardıma davet ediyor. Zenginler fakirlerin açlık hallerini ancak oruçtaki açlıkla tam anlayabilirler. Oruçlu zengin, fakirin ne kadar merhamet ve şefkate muhtaç olduğunu o zaman fark eder. O halde Ramazan ayı ve bu ayda tutulan oruç ibadeti sosyal hayatın tanzimi için de bir vasıtadır.

Peygamberimiz (sallallâhu aleyhi vesellem) müslüman toplumda olması gereken yardımlaşma ve dayanışma duygusuna, şu sözleriyle dikkat çeker: "Komşusu aç iken tok yatan bizden değildir."

Sosyal yardımlaşma ve dayanışma, öncelikle kişinin toplum karşısındaki sorumluluğunu bilmesini sağlar. İslam toplumu içerisinde yardımlaşmanın vasıtası olan zekât İslam’ın ictimâî köprüsüdür, insanlar arasında sadece yardımlaşmayı sağlamaz; aynı zamanda Müslümanlar arasında huzura, sevgiye, muhabbete, saygıya da vesile olur. Barışın, huzurun, adaletin, refahın gerçekleşmesine zemin hazırlar.

Zekât İslam’ın emridir. Sadaka ise onun ziynetidir. Biri malın bereketine diğeri belaların def’ine vesiledir.

Kurban

Adak, şükür, akika ve nafile kurban bağışlarınızı Beşir Derneği aracılığıyla ihtiyaç sahiplerine ulaştırabilirsiniz. Kurban kesim organizasyonlarımız; bağışçılarımız için video ve fotoğraf ile kayıt altına alınarak Bağış Takip Sistemimize yüklenmekte ve bağışçılarımıza gerekli bilgilendirmeler kısa mesaj (SMS) yoluyla yapılmaktadır.

Zekatlarınız ile Yüzler Gülecek

Paylaşmanın ve kardeşliğin göstergesi olan zekâtlarınızı, hatırlanmayı bekleyen ihtiyaç sahiplerine ve afetzede vatandaşlarımıza ulaştırıyor, yüzlerin gülmesine vesile oluyoruz.

Bu kapsamda bağışçılarımızın zekât miktarını hesaplayabileceği bir zekât hesaplama modülü geliştirdik. Bu modül üzerinden hesapladığınız zekatlarını Derneğimize bağışlayarak Ramazan ayının bereketini mahzun gönüller ile paylaşabilirsiniz.

Zekât hesaplamanızı yapmak için besir.org.tr/zekathesapla sayfamıza girerek bu yılki zekât miktarınızı hesaplayabilir ve zekât bağışınızı aynı sayfa üzerinden kolaylıkla yapabilirsiniz.

Zekât bağışınızı dilerseniz www.besir.org.tr/online-bagis kısmından kredi kartı ya da banka kartınız ile kolayca yapabilir, dilerseniz TR 29 0020 5000 0004 0000 0000 01 – Kuveyt Türk hesabımıza açıklama kısmına "Zekat" yazarak Havale-EFT yapabilirsiniz.

Ramazan Ayında Neler Yapıyoruz?

Paylaşmanın ve yardımlaşmanın ayı olan Ramazan-ı Şerif’te, başta ülkemiz olmak üzere gönül coğrafyamızın pek çok mazlum beldelerine ülkemizin merhamet elini ulaştırıyoruz. Günler öncesinden başladığımız hazırlıklarımızı yine Ramazan ayı başlamadan tamamlıyor, mahzun yüreklerin tebessümlerine vesile olmak için öncelikle ülkemizde bulunan yaygın temsilcilik ağımız ve yurt dışı operasyon birimlerimiz ile tüm planlamalarımızı hazır hale getiriyoruz.

365 gün süresince gerçekleştirdiğimiz kumanya ve temel ihtiyaç malzemesi yardımları, kurban eti dağıtımları, zekât dağıtımları gibi ayni ve nakdi yardımların yanı sıra Ramazan Ayına özel yaptığımız "Bir Kap Bir Kalp", Gönül İftarları, Fitre ve fidye dağıtımları gibi yardım kalemlerimiz de bulunmaktadır.

Sosyal incelemesi tamamlanmış ihtiyaç sahiplerine, kimsesiz ve yetimlere yönelik yardım çalışmalarımız Ramazan ayının gelmesiyle artmakta; Şehr-i Ramazan'ın bereketi iyilik faaliyetlerimize de yansımaktadır. 

Fitre Bağışı Yapmak Çok Kolay

Her yıl olduğu gibi bu yıl da fitre bağışlarınızı toplayıp, ülkemiz ve mazlum coğrafyalarda bulunan ihtiyaç sahiplerine ulaştırıyoruz. Üstelik bu yıl fitre bağışı yapmak çok kolay!

Hemen cep telefonunuzun SMS gönderme bölümünden FİTRE yazıp 4066'ya SMS göndererek bir fitre bedeli olan 130 TL'yi derneğimize ulaştırabilirsiniz. Fitre bağışı için aynı zamanda web sitemizin online bağış bölümünden de faydalanabilirsiniz. Ülkemizde 81 ilde yaptığımız sosyal incelemeler sonucu ihtiyaç sahibi olduğuna kanaat getirdiğimiz ailelere dağıtılacak olan fitre bağışlarınız aynı zamanda muhtaç ülkelerdeki mazlumlara da ulaşacak.

 
 
Temel İhtiyaçların Karşılanacağı Dolu Dolu Bir Ramazan

Bu Ramazan gıda ihtiyacı olan binlerce ihtiyaç sahibine gıda bağışlarınızı gerek kumanya şeklinde gerekse bu sene geliştirdiğimiz nitelikli yardım modeli olan "Beşir Destek Kart" ile ulaştırıyoruz.

Fiziksel ve online alışveriş imkânı sunan, bununla birlikte sağlık, eğitim vb. bazı hizmetlerde de ücretsiz ya da indirim avantajı sunan Beşir Destek Kart ile ihtiyaç sahibi ailelerin yüzlerce farklı ürüne ulaşmasını sağlıyoruz. Yine bununla birlikte mazlum coğrafyalardaki ihtiyaç sahibi ailelere de kumanya ve temel ihtiyaç malzemesi bağışlarınızı yapacağımız insani yardım operasyonları ile iletiyoruz. Kumanya ve temel ihtiyaç bağışlarınızı web sayfamızın online bağış kısmından kredi kartınız ya da bankamatik kartınız ile kolayca bağışlayabilirsiniz. Bununla birlikte TR 29 0020 5000 0004 0000 0000 01 - Kuveyt Türk hesabımıza açıklama kısmına "Kumanya" yazarak Havale-EFT yapabilirsiniz

Bu Ramazan Mahzun Yüreklere Ulaşmak İçin Ben Ne Yapabilirim?

- Zekât fitre ve bağışlarınızla mahzun kalplere dokunmak için www.besir.org.tr/online-bagis sayfamızdan kolayca online bağış yapabilirsiniz.
 

- TR 29 0020 5000 0004 0000 0000 01- Kuveyt Türk hesabımıza açıklama kısmına bağış şartınızı yazarak kolayca Havale-EFT bağışı yapabilir, ihtiyaç sahibi ailelerin yüzlerini güldürebilirsiniz. (Havale ile yapılan fitre, zekât ve kurban bağışlarınız için çağrı merkezimizi arayıp vekâlet vermeyi unutmayınız.)

- Bu yıl Fitre bağışlarınızı online olarak ve Havale-EFT şeklinde yapabileceğiniz gibi aynı zamanda FİTRE yazıp 4066'ya SMS atarak bir fitre bedeli olan 130 TL'yi derneğimize ulaştırabilirsiniz.

- Geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu Ramazan da ihtiyaç sahibi ailelerin sofralarını şenlendirmek için İFTAR yazıp 4042’ye göndererek 30 TL bağışta bulunabilirsiniz.Bağış Yap