Fitre Nedir?

 

Fıtır sadakası olarak da bilinen fitre, dinen zengin sayılan Müslümanların ihtiyaç sahibi fakir ve yoksul kimselere vermesi gereken bir sadakadır. Ramazan ayında yapılması vacip olan ibadetlerden bir tanesini oluşturan fitre ile ihtiyaç sahibi kimselerin gereksinimleri karşılanmış olunur. Bu sayede Müslümanlar arasındaki kardeşlik bağı güçlendirilmiş, birlik ve beraberlik duyguları perçinleştirilmiş olunur. Fitrelerinizi vererek sizler de Ramazan ayının bereketini yoksul ve kimsesiz kişiler ile paylaşabilir ve bu sayede hayır duaları alarak paylaşmanın, dayanışmanın bolluğunu tüm Ramazan boyunca yaşama şansı elde etmiş oluruz.

 

 

2023 Yılı Fitre Miktarı Ne Kadar?

 

Fitre miktarı her sene Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından güncellenerek açıklanmaktadır. Diyanet İşleri Başkanlığı’nın 2023 yılı için belirlediği fitre miktarı 70 TL’dir. Bu rakam 2023 yılı içerisinde ülkemizde bulunan bir kişinin minimum günlük gıda gereksiniminin parasal olarak karşılığına tekabül etmektedir.

 

Fitre Miktarı Nasıl Belirlenir?

 

Fitre miktarı her sene güncellenmekte ve böylece yeniden duyurulmaktadır. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yürütülen bu süreç sonunda yıllık fitre miktarı belirlenmekte ve kişilerin vermesi gereken fitre bedeli açıklanmaktadır. Diyanet İşleri Başkanlığı ise bu süreçte bir kişinin minimum günlük gıda ihtiyacının parasal olarak değerine eş bir rakam bizlere sunmaktadır. Diyanet böylece bir sene için, bir kimsenin günlük doyurulması için öngördüğü rakamı hesaplamış ve ortaya koymuş olur.

 

Birden Fazla Kişiye Fitre Verilir mi?

 

Birden fazla kişiye fitre verilmesi mümkün olmakla beraber birden fazla kişiye fitre vermek isteyen kişilerin dikkat etmesi gereken birkaç husus bulunmaktadır. Öncelikle birden fazla kişiye fitre vermek istiyorsanız bir kişiye verdiğiniz fitre bir fitre bedelinden daha düşük olamaz. Yani birden fazla kişiye fitre veriyorsanız içlerinden bir kişiye verdiğiniz fitre bedeli 70 TL’den daha düşük olmamalıdır.  2023 yılında Diyanet İşleri Başkanlığı'nın açıkladığı 70 TLlik fitre bedeli de aynı şekilde minimum düzeyli olacak olup bir kişiye minimum bu tutarda fitre verilebilir. Ancak bu sayede birden fazla kişiye verdiğiniz fitreniz geçerli olmuş olur.

 

 

Kimler Fitre Verir?

 

Vacip bir ibadet olan fitre vermek, dinen zengin sayılan her bir Müslüman tarafından yapılmak zorundadır. Dinen zengin kavramı da burada kişilerin servetinin nisap miktarına ulaşmasına denk düşmektedir. Dinen zengin sayılmak için asgari servet miktarını belirten nisap miktarına ulaşmış servete sahip kimseler vacip olan fitre ibadetini yapmakla mükellef duruma gelmiş olmaktadırlar. Nisap miktarına ilişkin daha detaylı bilgi almak için web sitemizde bulunan “Nisap Miktarı Nedir?” yazımızı okuyabilirsiniz.

 

Kimlere Fitre Verilir?

 

Ramazan ayının bolluk ve bereketinin paylaşıldığı en güzel ibadetlerden bir tanesini oluşturan fitre zekat almaya haiz kişilere verilir. İhtiyaç sahiplerine verilen fitrenin verilmesine ilişkin bir ayrı husus daha vardır. Bu da kişinin, usul ve füruya fitre veremeyeceğidir. Usul ve füru bir kişinin alt ve üst soy gruplarını ifade etmektedir. Bu sebepten dolayı kişinin eşi, annesi, babası, dedesi, çocukları ve torunlarına fitre vermesi mümkün değildir.

 

 

Fitre Ne Zaman Verilir?

 

Fitre vermek Ramazan ayında yapılması vacip olan ibadetlerden bir tanesidir. Fitrenin Ramazan Bayramı sabah namazı ile bayram namazı arasında verilmesi vaciptir. Ancak kişilerin Ramazan ayı girdikten sonra bayram öncesinde de fitrelerini fakir ve yoksul kimselere ulaştırmasında herhangi bir beis yoktur. Hatta fitrelerin bayram öncesi verilmesi ihtiyaç sahibi kimselerin bayramın bereketi ve heyecanına ortak edilmesi adına daha da uygun olduğu düşünülür.

 

Fitre Nasıl Verilir?

 

Fakir ve yoksul kimselere verilen fitreler, bu kişilere elden teslim edilebilmekle beraber farklı yollarla fitre vermek de mümkündür. Yurtiçi ve yurtdışında insani yardım faaliyetleri gösteren dernek, kurum ve kuruluşlar aracılığıyda fitre bağışı vermeniz mümkündür. Beşir Derneği ile fitrelerinizi gönül coğrafyamızın muhtelif yerlerindeki ihtiyaç sahibi insanlara ulaştırabilir ve hiç görmediğiniz ve hatta bilmediğiniz bir yerlerdeki fukaradan birilerinin hayır dualarını Beşir Derneği vesilesi ile alabilmeniz mümkün olabilmektedir.

 

Kurumlara Fitre Bağışı Yapılır mı?

 

Fitre ibadetini gerçekleştirmek isteyen kimseler kurumlara fitre vererek de vacip olan bu ibadetlerini tamamlayabilirler. Yine de kurumlar aracılığı ile fitrelerini ihtiyaç sahibi kimselere ulaştırmak isteyen kimseler bu kurum ve kuruluşların güvenilirliği konusunda dikkatli olmalıdırlar. Bu sayede yapılan bu ibadetin istismar edilmesi gibi olumsuz bir takım eylemlerin önüne geçilmiş olunur.

 

Fitremi Nasıl Bağışlarım?

 

Fitrelerinizi yurdumuz ve dünyanın dört bir köşesinde bulunan ihtiyaç sahibi kimselere Beşir Derneği aracılığı ile güvenilir ve kolay bir şekilde bağışlayabilirsiniz. Beşir Derneği aracılığıyla fitrelerinizi fakir ve yoksul kimselere ulaştırmak için derneğimizin web sitesinde bulunan online bağış bölümündeki fitre seçeneğine tıklayabilirsiniz.

 

Bunun dışında fitre bağışınızı yine web sitemizdeki banka hesap numaraları bölümündeki hesap numaralarına EFT-Havale yolu ile açıklama kısmına FİTRE yazarak da ulaştırabilirsiniz.

 

SMS ile Fitre Bağışı Yapabilir miyim?

 

SMS yoluyla fitrelerinizi Beşir Derneği aracılığı ile bağışlamanız mümkündür.

 

FİTRE yazıp 4066’ya göndererek 2023 yılı için belirlenen 70 tl olan bir adet fitre miktarı bağışınızı bizlere ulaştırabilirsiniz. 2024 Yılı Fitre bedeli açıklandıktan sonra bu tutar güncellenecektir