Kapat

Yemen’de İnsanlık Her Geçen Gün Tükeniyor

Yemen'deki iç savaşın başlamasından bu yana düzenlenen hava saldırılarında yarısından fazlası sivil olmak üzere 10 bine yakın kişi öldü, 50 bine yakın kişi de yaralandı.


Yemen'deki iç savaşın başlamasından bu yana düzenlenen hava saldırılarında yarısından fazlası sivil olmak üzere 10 bine yakın kişi öldü, 50 bine yakın kişi de yaralandı.

 

Şu ana dek 900 binden fazla kişiyi etkileyen kolera salgınıyla da mücadele eden Yemenliler, kolera tedavisi için hayati önemdeki klor tabletleri sevkiyatının saldırılar nedeniyle engellenmesi sonucu giderek tükeniyor.

 

BM raporları, Yemen'de 7 milyon kişinin açlığın kıyısında olduğunu söylüyor. Ülke sivillerin hayatta kalması için gereken her şeyde dışa bağımlı ve şu anda ülkeye gıda, yakıt ve ilaç gibi yardım malzemeleri sokulamıyor. Yemen'de dünyanın en büyük insani felaketlerinden biri yaşanırken, ülke nüfusunun tamamına yetecek sadece 120 günlük kadar pirinç kaldığı öne sürülüyor. Yemen'deki akaryakıtın da tükenmek üzere olduğunu aktaran BM yetkilileri, sağlık alanında birçok sektörün ve ana su pompalarının akaryakıt olmadan çalışamadığına dikkati çekti.

 

BM, binlerce kişinin koleradan hayatını kaybettiğini hatırlatarak su istasyonlarının çalışmaması durumunda kolera salgınının daha ölümcül bir hal alacağı uyarısında bulundu.

 

Öte yandan Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Sözcüsü Christian Lindmeier, Yemen'de kasım ayının ilk haftası itibariyle 10 valilik sınırları içinde 118 difteri vakası tespit edildiğini, 8 valilikte de 11 kişinin difteri nedeniyle yaşamını yitirdiğini söyleyen Lindmeier difteri, kolerayla mücadelede aşı kampanyalarının hayati öneme sahip olduğunu ve ülkeye sağlık malzemelerinin ulaştırılması için sınırların açılması gerektiğini kaydetti.


Fotoğraf Galerisi