Kapat

Yemen’de İnsani Yardımların Girişine İzin Verildi

Yemen'in kuzeyinde Husilerin kontrolündeki sınır geçişlerini 19 gündür abluka altında tutan Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçlerinin, 82 yardım gemisi ve uçağa ülkeye giriş izni verdiği bildirildi.


Suudi Arabistan'ın resmi televizyonu El-İhbariyye'de yer alan habere göre, Koalisyon Güçleri Sözcüsü Turki el-Maliki, 82 yardım gemisi ve uçak için Yemen'e giriş izni verildiğini duyurdu.

 

Beşir Derneği, Yemenli kardeşlerimiz için gerçekleştiği yardım kampanyalarının yanı sıra katıldığı bütün toplantı ve panellerde resmi yetkililere Yemenli kardeşlerimizin durumlarını hep izah ediyordu. Gemilerin yanaşmadığı ve uçakların inmediği ülkeye, her gün binlerce çocuk çeşitli hastalıklara yakalanıp hayatını kaybediyordu. Beşir Derneği Heyeti yaptığı açıklamalarda: “İnsani yardımların artık ulaşması dahilinde umarız ki bu acılar Yemen’de bir nebze diner.” dediler.

 

Husiler tarafından 4 Kasım'da Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'a atılan balistik füzenin, Yemen'e El-Hudeyde Limanı'ndan sokulduğu bilgisini veren Maliki, Birleşmiş Milletlere (BM), "İran'ın Husilere gönderdiği silah kaçakçılığının önüne geçmek için" Husilerin kontrolündeki El-Hudeyde Limanı'nda yönetimi devralma çağrısını yineledi.

 

Abluka nedeniyle yaklaşık üç haftadır ticari ürün ve insani yardım malzemesi taşıyan gemilerin Husilerin kontrolündeki El-Hudeyde ve Es-Salif limanlarına ulaşmasına izin verilmiyor.

 

Koalisyon güçlerinin Yemen limanlarını her türlü insani yardım ve ticari ürün girişine kapatması ülkede yeni krizleri tetiklemişti.

 

Yemen'deki Sana Uluslararası Havalimanı'nda, önceki gün, Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri tarafından yaklaşık üç haftadır durdurulan "insani yardım uçuşlarının" yeniden başladığı, El-Hudeyde ve Es-Salif limanlarının da yeniden açıldığı bildirilmişti. Buna karşın BM ve Husiler, şu ana kadar uçuşun gerçekleşmediğini ve herhangi bir yardım gemisinin ülkeye giriş yapmadığını belirtmişti.