Kapat

Yemen’de İnsani İhtiyaçlar Kritik Boyutta

Yemen'de son 3 yıldır devam eden çatışmalar, çoğu çocuk olmak üzere yaklaşık 27 milyon Yemenli'nin açlık ve hastalık tehditi altında yaşamasına neden oluyor.

Yemen'de gerçekleştirilen saldırılar sonucu kapatılan havalimanlarından, limanlardan ve kara sınırlarından ülkeye yaşamsal insani yardımlar giremiyor. Yaklaşık üç yıldır devam eden çatışmalarda milyonlarca insan zarar gördü. Zararlarda en çok çocuklar etkilendi. İnsani yardımlara izin vermeyen çeşitli gruplardan dolayı, çoğu çocuk olmak üzere binlerce masum insanı açlık ve hastalıkla boğuşuyor.


BM İnsani İşler Koordinasyon Ofisi Sözcüsü Jens Laerke'in saldırılar sonucu Yemen'de hava ve deniz limanlarının kapatıldığını, BM'nin yardım uçuşları da dahil insani yardım operasyonlarının bloke edildiğini duyurdu.


Yemen'de deniz, hava ve karadan giriş çıkışların durduğu haberleri sürekli gündemde.  ICRC'nin (Kızıl Haç) kolera salgınını önlemede kullanılan klor tabletlerinin ülkenin kuzeyindeki sınır bölgesinde bekletildiği kaydedildi. Bekletilen tıbbi malzemeler içinde 50 bin şişe insülin olduğu belirtiliyor.


Yemen'de 3 yıla yakın süredir devam eden çatışmalarda güçsüz kalan 27 milyon Yemenlinin gıda, ilaç ve diğer temel ihtiyaçlarının kritik boyutlara ulaştığı belirtiliyor.