Kapat

Yemen İçin Önemli Bir Adım Atıldı

Beşir Derneği, önümüzdeki günlerde İstanbul’da düzenlenecek olan İslam Dünyası STK’lar Zirvesinde başta Suriye olmak üzere Arakan, Yemen ve Afrika’nın savaş mağduru mazlumların içler acısı durumunu STK’larla konuşacak.

Beşir Derneği, önümüzdeki günlerde İstanbul’da düzenlenecek olan İslam Dünyası STK’lar Zirvesinde başta Suriye olmak üzere Arakan, Yemen ve Afrika’nın savaş mağduru mazlumların içler acısı durumunu STK’larla konuşacak. Nerede bir mazlum varsa, onlarla dertlenen Beşir Derneği Yemen’de yaşanan iç savaşı da gündemine alıp, anlatacak.

 

Peki, şimdi Yemen’de son durum nasıl;

AA’dan aldığımız son haberlere göre Yemen için uluslar arası bir heyet kuruldu. Bu heyetin içindeki uzmanlar ise bölgesel. Bu Yemen için büyük bir fırsat olduğunu gösteriyor. Öte yandan Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiseri Zeyd Raad el Hüseyin, yaptığı yazılı açıklamada, 


"3 yıldır Yemen halkı, ölüm, yıkım ve umutsuzluğa maruz kalmıştır. Bu tür ihlal ve tacizlere neden olanlardan hesap sorulması esastır." ifadesini kullanan Zeyd Raad el Hüseyin, BM İnsan Hakları Konseyinin 29 Eylül'de aldığı karar doğrultusunda, "tanınmış uluslararası ve bölgesel uzmanlardan" oluşan bir heyet kurulduğunu açıkladı.

Hüseyin, Yemen'deki insan hakları ihlallerini izlemek ve raporlamak üzere oluşturulan 3 kişilik heyetin, ülkedeki insani kriz ortamının tırmandığı bir dönemde suçluların ortaya çıkarılabilmesi ve mağdurlara umut ışığı olabilmesi adına önemli bir adım olduğunu vurguladı.

BM'nin kurduğu Yemen heyetinin başkanlığını, ülkesi Tunus'taki insan hakları faaliyetlerinden dolayı 17 yıl sürgünde yaşayan Kamel Jendoubi yapacak. Heyetin üyeliklerine ise daha önce BM'de çeşitli kademelerde görev yapan Avustralyalı Melissa Parke ve İngiliz Charles Garraway getirildi.