Kapat

Vakıf Medeniyetinin Torunları Mirasına Sahip Çıkıyor

Körfez Beşir Derneği tarafından, “Vakıf Medeniyetinin torunları Mirasına Sahip Çıkıyor” konulu panel düzenlendi. Panelde konuşan Beşir Derneği Genel Başkanı Yrd. Doç. Dr. Cevdet Şanlı, ‘Sosyal Yardımlaşmada Beşir Derneği Modeli’ konusunu anlattı

Körfez Beşir Derneği ve Körfez Semerkant Vakfının Körfez Tütünçiftlik Kültür Merkezinde düzenlediği; Prof. Dr. Haluk Selvi, Prof. Dr. Kemal Yıldız ve Beşir Derneği Genel Başkanı Yrd. Doç. Dr. Cevdet Şanlı konuşmacı olarak katıldığı panele, Körfez Belediye Başkanı İsmail Baran, Körfez İlçe Müftüsü Hasan Erdoğan, TÜMSİAD Başkanı Erdoğan Yılmaz, İzmit Semerkant Vakıf Başkanı Abdullah Erol, Gölcük Semerkant Vakıf Başkanı Yılmaz Şen, belediye meclis üyeleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.
 
SLAYT EŞLİĞİNDE ANLATTI
Körfez Beşir Derneği Temsilcisi Burhan Dursun ve Körfez Semerkant Vakıf Başkanı Ali Kalemoğlu’nun ev sahipliği yaptığı program öncesinde, Beşir Derneği’nin dünya genelinde yaptığı faaliyetlerin yer aldığı fotoğraf sergisi yapıldı. Resim sergisinin ardından, İstiklal Marşı okunması akabinde Kuran-ı Kerim Tilaveti ile başlayan programda 8. Merkez Başkanı Ertuğrul Baygın Bölgesinde yapılan Beşir faaliyetlerini slayt eşliğinde izleyicilere aktardı.
 
SELAMLAMA KONUŞMASI
Körfez Belediye Başkanı İsmail Baran’ın bir selamlama konuşmasından sonra Beşir Derneği'nin yurtiçi ve yurtdışı faaliyet filmi izlendiği programda daha sonra konuşmacılar sahneye davet edildi. Moderatörlüğünü Prof. Dr. Haluk Selvi’nin yaptığı panelde, Prof. Dr. Kemal Yıldız tarafından, “Vakıf Medeniyetimiz, İslam Tarihinde Vakıflar ve Yardımlaşma” ,  Yrd. Doç. Dr. Cevdet Şanlı tarafından da “Günümüzde Yardımlaşma” konusunun işlendi.
 
PLAKET VERİLDİ
Konuşmacılar, hemen hemen her konuda onlarca vakıf ve imarethaneler kurduğunu, ecdadımızın oluşturduğu vakıf medeniyetinin mirasçıları olan bizlerin kültürümüzün ve tarihimizin en belirgin özelliği olan yardımlaşma, mazluma sahip çıkma, akrabayı ve komşuyu gözetme, yetim, dul, düşkün ve kimsesizleri himaye etmemiz gerektiğine dikkat çektiler. Panel konuşmacılara plaket verilmesi ile son buldu.