Kapat

Uluslararası Suriye Konferansı Düzenlendi

İDSB’ nin düzenlediği Uluslararası Suriye Konferansı Beşir Derneği ve birçok STK’nın ve yerli ve yabancı gazetecinin katılımıyla gerçekleşti

İDSB (İslam Dünyası Sivil Toplum Kuruluşları Birliği) ’nin düzenlediği Uluslararası Suriye Konferansı Beşir Derneği ve birçok STK’nın yanı sıra yerli ve yabancı gazetecinin katılımıyla gerçekleşti. İstanbul Yenibosna Gönen Otelde düzenlenen Uluslararası Suriye Konferansı İHH’nın hazırladığı Suriye’de insanlık dramı fotoğraf sergisi ile başladı. Konferansa katılan STK’ların yetkilileri Suriye için yapılan çalışmaları değerlendirdiler.

Beşir Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği adına konferansa katılan Abdulhakim Bayram; “Beşir Derneği, Türkiye’de 11 merkez, 237 temsilcilik ile faaliyet gösteren uluslararası sosyal yardımlaşma ve dayanışma derneğidir. Paydaş kuruluşlarımız olan SEMERKAND ve TÜMSİAD ile birlikte yürütülen organizasyonlar neticesinde bu güne kadar Suriye’ye 26 ton gıda malzemesi, 30 ton un, 16 ton patates, 1 adet ambulans, 1 adet arazi aracı ve battaniye ve giyim malzemeleri yardımında bulunuldu. Akçakale, Kilis ve Reyhanlı’da kurulması planlanan lojistik depolar vasıtasıyla daha sistemli ve koordineli bir şekilde yardımlarımızı içeriye aktarmayı düşünüyoruz. Dernek olarak ayrıca sığınma kamplarının dışında ülkemizde bulunan Suriyeli kardeşlerimizle ilgili yapılan tespitler sonrasında nakdi ve ayni yardımlar yapılmakta. İDSB ile gerçekleştirilen ortak platformda Suriye için bir ekmek bir battaniye kampanyası çalışmalarımızda devam etmekte. Ayrıca gerekli başvurular ve ihbarlar neticesinde tespit edilen Suriyeli öğrenciler için burs çalışmalarımız sürüyor. Hiçbir siyasi, politik amaç gütmeden, insanlar arasında hiçbir ayırım yapmadan tamamen insancıl duygularla yardımlarımı faaliyetlerimiz devam etmektedir.” dedi.