Kapat

Beşir Derneği

Türkiye'den Suriye'ye 2,5 Milyar Dolar Yardım

Türkiye'den Suriye'ye ulaştırılan yardım miktarı 2 buçuk milyar doları aştı

Suriye'de devam eden iç savaş nedeniyle bu ortamdan etkilenen insanlara yardım götürülmesi çalışmalarına Beşir Derneği, diğer STK’lar ile İslam Dünyası Sivil Toplum Kuruluşları Birliği de (İDSB) katıldı. Birlik Genel Sekreteri Ali Kurt, Türkiye'deki kuruluşlar aracılığıyla Suriye halkına ulaştırılan yardımların miktarının 2 buçuk milyar doların üzerine çıktığını kaydetti.

Suriye Halkı devrim istiyor

Eyüp'te düzenlenen, Beşir Derneği Genel Başkanı Cevdet Şanlı’nın da katıldığı toplantıda basın mensuplarının karışına çıkarak birliğin çalışmaları ve Suriye'deki durumu anlatan Genel Sekreter Kurt, gelinen noktada Esad rejiminin çocuk çoluk demeden katliamlarını sürdürdüğü ve muhalif gruplara karşı baskıcı tavrını değiştirmediğini kaydetti. Esad'ın küçük bir kesim dışında halk desteğini kaybettiğini söyleyen Kurt, "Ülkenin hemen her yerinde kontrolü kaybeden ve darbeler yiyen Esad rejimine, soykırımı, etnik temizlik ve vahşeti sürdürmesinde en büyük dış desteği ise Rusya, İran ve onun uzantısı olan örgütler verdi, hala vermeye devam ediyor. Bu noktada Suriye halkı tarihi değiştirecek bir devrim yaptıklarının, sadece diktatör Esad rejimine değil bölgesel ve küresel şer odaklarına, uluslararası komplolara karşı direndiğinin idrakinde olarak yolunu sürdürüyor." dedi.

Batı, timsah gözyaşı döküyor

Batı ülkelerini timsah gözyaşı dökmekle suçlayan Kurt, "Dün Libya'da bugün Mali'de zengin kaynaklardan pay kapmak isteyen tarafsız devletlerin timsah gözyaşları bizi kandıramaz." ifadesini kullandı.

Yardımlar devam edecek

Kurt, basın mensuplarının sorularına verdiği cevapta, Türkiye'den Suriye'ye ulaştırılan insani yardım çalışmaları hakkında bilgi verdi. Bugün kadar yapılan yardımların önemine işaret eden Kurt, "İkİ yıllık süre içinde iğneden ipliğe her şeye ihtiyaç duyan kardeşlerimize Türkiye'deki sivil toplum kuruluşları olarak yardımcı olmaya çalıştık. Bu arada resmi anlamda da yapılan yardımların Birleşmiş Milletler kriterlerine göre karşılığının 2 buçuk milyar dolar civarında olduğu BM kaynakları tarafından da teyit edildi. Bundan sonra da özellikle kış mevsimi bittiği için insani yardım koridoru oluşturulması için karar alma mekanizmaları üzerinde baskı uygulayacağız." şeklinde konuştu.


Fotoğraf Galerisi