Kapat

Türkiye, Arakanlı Kardeşlerini Unutmadı

Türkiye, krizin başladığı ilk günden bu yana yaptığı yardımlarla Arakanlı Müslümanların en büyük umudu oldu.


Arakan'da 25 Ağustos'tan bu yana süren saldırılardan canlarını zor kurtaran 613 bin Arakanlı Müslüman, Bangladeş'e geçti. Dünya, Arakanlı Müslümanlara yönelik zulme karşı kulaklarını tıkayarak susmaya devam ediyor. Bangladeş'e geçen Arakanlı Müslümanlar, kamplarda hayat mücadelesi veriyor.

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu başta olmak üzere birçok üst düzey yetkili konuyla ilgili diplomasi trafiği yürütürken Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA), Türk Kızılayı, Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) Arakanlı Müslümanlara yönelik yardım faaliyetlerini sürdürüyor.

 

Bunun yanı sıra Beşir Derneği, 4 yıldan fazla süredir bölgeye yönelik yardımlarına devam ediyor. Arakanlı Müslüman kardeşlerimiz için temel gıda yardımı ve sağlık hizmetleri götüren Beşir Derneği’nin Genel Müdürü Fatih Sarıyar, “Arakanlı kardeşlerimizin içinde bulunduğu durum içler acısı, insanın yüreği bu drama dayanamıyor. Gidip yerinde gördüğümüz bu dramı her gün dünyaya anlatıyoruz. İnşallah bu acılar biter ve Müslüman kardeşlerimiz tekrar yurtlarına dönerler”  şeklinde açıklama yaptıktan sonra Arakanlı mazlum kardeşlerimiz için 30 bin metrekare alanda çadırkent kuracaklarını da aktardı.

 

Sarıyar, “Devletimiz ve hükümetimiz Arakanlı kardeşlerimizin bu kanayan yarasına çok duyarlı davrandılar, inanıyorum ki ilerdeki günlerde yoğun bir diplomasiyle konuya yaklaşacaklardır. Biz de Beşir Derneği olarak elimizdeki her türlü imkânları kullanarak mazlum ve fakir kardeşlerimizin her zaman yanında olacağız’ şeklinde konuştu.