Kapat

Türkiye Afet Yönetimi Stratejisi Çalıştayı Yapıldı

Afet yönetimine ilişkin yürütülen çalışmalara yön verecek Türkiye’nin stratejik hedeflerini belirlemek üzere AFAD koordinasyonunda hazırlanan “Türkiye Afet Yönetimi Strateji Belgesi’nin strateji geliştirme çalıştayı yapıldı.

Afet yönetimine ilişkin yürütülen çalışmalara yön verecek Türkiye’nin stratejik hedeflerini belirlemek üzere AFAD koordinasyonunda hazırlanan “Türkiye Afet Yönetimi Strateji Belgesi’nin strateji geliştirme çalıştayı yapıldı.

Afet risklerinin yönetimine ilişkin en üst düzey stratejik belge için, AFAD koordinasyonunda, Beşir Derneği dahil 72 sivil toplum kuruluşu, 102 kamu kuruluşu,  45 özel sektör temsilcisi ve 70'e yakın üniversite mensubu bir araya geldi.

AFAD Başkanı Dr. Fuat Oktay da Türkiye'nin tüm kurum ve kuruluşlarıyla "Türkiye'de afetler olduğunda sıfırıncı dakikada harekete geçme" sözü verdiğini, bugün önceden verdikleri bu sözü yerine getirdiklerini söyledi.

"Dünden çok daha hazırlıklıyız" diyen Oktay, afetlerin olmadan önce önlenmesine yönelik de ülkedeki tehlikelerin belirlenmesi, risk analizlerinin yapılması, bu risklerin azaltılması ya da yok edilmesine yönelik Türkiye'nin ortak gücünü harekete geçirmeye karar verdiklerini vurguladı.

Çalıştayın amacını anlatan Oktay, çalıştay sorasında elde edecekleri belgeyle, bütün kurum ve kuruluşları bağlayacak şekilde Türkiye'nin afet direktiflerini geliştireceklerini kaydetti.


Fotoğraf Galerisi