Kapat

Beşir Derneği

TÜMSİAD ve Beşir Derneği’nden 6 Bin Kişilik İftar

Tüm Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜMSİAD) Kocaeli Şubesi ve Beşir Derneği ortaklığında “Çare Sensin, 1000 Su Kuyusu” projesi yararına iftar düzenlendi.

Tüm Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜMSİAD) Kocaeli Şubesi ve Beşir Derneği ortaklığında “Çare Sensin, 1000 Su Kuyusu” projesi yararına iftar düzenlendi. Geleneksel hale gelen iftar organizasyonu bu yılda binlerce misafir ağırladı.


Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan iftar programı, yemeğin ardından protokol konuşmaları ve tasavvuf musikisi konseriyle devam etti. İftar programına Vali Hasan Basri Güzeloğlu, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, AK Parti Milletvekili Zeki Aygün, KOÜ Rektörü Prof. Dr. Saadettin Hülagü, Etiyopya Ankara Büyükelçisi Ayalew Gobezie Workneh, Körfez Belediye Başkanı İsmail Baran, AK Parti İl Başkanı Şemsettin Ceyhan, BBP İl Başkanı Serhat Duyar, TÜMSİAD Genel Başkanı Yaşar Doğan, Beşir Derneği Genel Başkanı Cevdet Şanlı, Beşir Derneği Kocaeli Şube Başkanı Utku Erikli, Semerkand Vakfı İl Temsilcisi Abdullah Erol, İl Müftüsü Yusuf Doğan, çeşitli STK temsilcileri ve 6 bin kişilik davetli misafir katıldı.


TÜMSİAD Kocaeli Şube Başkanı Erdoğan Yılmaz’ın ev sahipliğinde düzenlenen bu yılın en kalabalık iftarında Etiyopya Ankara Büyükelçisi Ayalew Gobezie Workneh da konuk olarak yer aldı. İftarda Büyükelçi, Afrika ülkelerinin su sıkıntısını anlatırken Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu da Etiyopya Büyükelçisine bir teklifte bulundu. Su Kuyusu projesinin uzun vadeli çözüm olmadığını belirten Karaosmanoğlu, “Eğer görev verilirse İSU olarak hükümetimizden de izni olarak önemli bir bölgenin su ihtiyacını karşılamak isteriz. Biz Büyükşehir Belediyesi ve İSU olarak gidelim, planımızı projemizi yapalım. Ben bu teklifi büyükelçime buradan yapıyorum” dedi.


İftarda ilk konuşmayı yapan TÜMSİAD Kocaeli Şube Başkanı Erdoğan Yılmaz, “Şu mübarek aylarda Arakan’da, Filistin’de, Suriye’de zulüm altında olan kardeşlerimize Rabbim yardım etsin. Geride bıraktığımız referandum ülkemize, dünyamıza hayırlar getirsin. Güney Afrika’da susuzluk, kuraklık ve ölümlerin arttığını duyunca hemen çalışmalara başladık. Kardeşlerimiz bizlerden bir yudum su istiyordu. Geçen yıl sadece Etiyopya’da 7 milyon insanın kuraklıktan etkilendiğini öğrendik. İnşallah bu sular nehre dönüşür. Şu ana kadar 50’ye yakın su kuyusu sözü aldık” dedi. Yılmaz, sözlerini şöyle sürdürdü:


“Geleneksel olarak düzenlediğimiz iftar programını teşrifinizden onur duydum. Bizler istedik ki bir araya gelişimiz bir faydaya dönüşsün ve dedik ki bu birlikteliğimiz Afrika’nın kurak topraklarına cansuyu olsun. ‘Çare Sensin’ dedik ve Beşir Derneği’nin ‘1000 Su Kuyusu’ projesini destekledik. Sizlerin de desteğiyle inşallah Afrika’da susuz bölge kalmayacak. Bir SU yazıp 4042’ye mesaj gönderdiğimiz zaman Afrika’daki kardeşlerimize binlerce bardak su ikram etmiş oluyorsunuz. Bu çalışmalar kentimize de büyük bir bereket getirecek”


Beşir Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Yard. Doç. Dr. Cevdet Şanlı ise TÜMSİAD’a verdikleri destekten ötürü teşekkür etti ve “Hayrınıza vesile olmak için gece gündüz demeden gayret etmeyi ilke edinmiş insani yardım gönüllüleri olarak, Afrika için bir yudum su olmayı dert edinen siz kıymetli davetlileri bir arada görmekten mutluluk duyuyorum. Burada hep birlikte bir yudum su içebilmek için iftarı bekledik. Ezan okundu ve suyumuzu içtik. Fakat Afrika’da içecek su bulamayan çoğu çocuk milyonlarca insan var. Bu duyarlılıkla düzenlenen iftar organizasyonunun hayırlara vesile olmasını diliyorum.” dedi.


Ardından kürsüye çıkan Etiyopya Ankara Büyükelçisi Ayalew Gobezie Workneh, “İlk olarak Etiyopya Federal Demokratik Cumhuriyeti Büyükelçiliği ve kendimi temsil ederek bu sıcak karşılamadan dolayı teşekkür ediyorum. Bu konuşma için fırsat verildiği için teşekkür ediyorum. 15 Temmuz darbe teşebbüsüne karşı direndiğiniz için kutluyorum” sözlerini kullandı.


Devamında Büyükelçi, “2016 yılında çok az yağmur yağdığında kuraklık etkilemiş durumda. 2017’de 7.8 milyon nüfusun hayati ihtiyacı olmuş durumda. Özellikle sıvı gıda ihtiyacı çok fazla. Etiyopya hükümeti olarak bunu engellemek için çaba sarf etmekteyiz. Türkiye hükümetini 2015 yılının kuraklık mağdurlarına yaptıkları yardımlarından dolayı çok teşekkür ediyoruz. Desteklerini her zaman yanımızda hissediyoruz. Bugüne kadar TİKA ve Türk Kızılayı’nın ülkemize yaptığı destekleri unutmadık. TÜMSİAD ve Beşir Derneği’nin yapmış olduğu 1000 Su Kuyusu projesi için çok teşekkür ediyoruz” ifadelerine yer verdi.


Daha sonra kürsüye çıkan Vali Hasan Basri Güzeloğlu, “Güzel bir söz vardır: İnsan acı duyarsa insandır. İnsan başkasının acısını duyarsa inanan Müslümandır. Bizler onların yaşadığı sıkıntıları içselleştirerek hissediyoruz. Saate bağlı orucu bir nimetle açmak gibi onların susuzluklarını da hissediyoruz. Elimizde olan bu çağrı insani olarak ahlaklı bir davranıştır. Ben bu mübarek akşamda Ramazan Bayramınızı şimdiden kutluyor, hepinize hayırlı akşamlar diliyorum” dedi.


KBB İnterteks Uluslararası Fuar Merkezi’nde gerçekleştirilen program, yatsı ve teravih namazının ardından sona erdi.