Kapat

Suriyeli Sümeyye ve Beş Kardeşin Dramı Mutlu Sonla Bitti

Sümeyye’nin çaresizliğine Beşir Derneği çare oldu. Deri nakli ve göz tedavisi için İstanbul’da bulunan Şeyhani ailesinin beş yaşındaki kızı Sümeyye Şeyhani ve ailesi Eminönü Küçük Pazar mevkisinde, üstü bezle kapatılmış bir barakada yaşıyorlardı.

Yeni şafak gazetesinin gündeme getirdiği Sümeyye’nin çaresizliğine Beşir Derneği çare oldu. Deri nakli ve göz tedavisi için İstanbul’da bulunan Şeyhani ailesinin beş yaşındaki kızı Sümeyye Şeyhani ve ailesi Eminönü Küçük Pazar mevkisinde, üstü bezle kapatılmış bir barakada yaşıyorlardı. İnceleme için ailenin yanına giden Beşir Derneği görevlileri 6 çocuk ve ebeveynden oluşan 8 kişilik ailenin bezden yapılmış, düz bir zemini dahi olmayan bir barakada yaşadıklarını, temel ihtiyaçlarını dahi giderecek imkana sahip olmadıklarını tespit etti.

Derhal harekete geçen Beşir Derneği, yaptığı araştırmalar sonucu Şişli’de dayalı döşeli bir apartman dairesi kiraladı. Sümeyye ve ailesini ivedilikle bu yeni eve nakleden Beşir Derneği, ailenin ihtiyaç duyduğu gıda, temizlik malzemeleri ve kıyafetleri de temin ederek Şeyhani ailesinin yeni adresine ulaştırdı.

Beşir Derneği Genel Sekreteri Fatih SARIYAR konu ile ilgili yaptığı açıklamada “Sümeyye’nin dramına duyarsız kalamazdık. Sümeyye ve ailesinin durumu bize ulaştığı anda harekete geçtik. Barınma ve temel ihtiyaçlarının derneğimizce karşılanması adına gerekli desteği vermenin mutluluğu içindeyiz. Biliyoruz ki el uzatılmayı bekleyen birçok Sümeyye var. Beşir Derneği olarak amacımız yeryüzünde mahzun ve mahcup bir gönül kalmamasıdır. Bu doğrultuda gece gündüz çalışmalarımıza devam edeceğiz” dedi.

Yapılan yardımdan çok memnun kalan baba Mustafa Şeyhani, verilen destekten duyduğu sevinci dile getirerek emeği geçen herkese dua etti.

Evlerine yerleşen Sümeyye ve 5 kardeşi, uzun zaman sonra sıcak bir evde sabahladı. Çocuklar eve girer girmez yataklara koştu. Ekiplerimiz ailenin mutluluğuna tanık olurken, Sümeyye’nin annesi Fatma Şehani gözyaşlarını tutamadı. Beşir Derneği tarafından kiralanan evde ailenin kullanabileceği bütün eşyalar bulunuyor. Sümeyye’nin babası Muhammed Şehani ve annesi Fatma Şehani, yardım yapan ve destek olan herkese dua ettiklerini söyledi.

Mustafa ve Fatma Şeyhani çiftinin 5 yaşındaki kızı Sümeyye 5 kardeşi ile birlikte Halep’te yaşıyordu. Esed rejiminin askerleri tarafından evi bombalanan ailenin küçük kızı Sümeyye bombalama sonucu çıkan yangının ortasında kalmıştı. Bu sebeple bir gözünü kaybetmiş, bütün vücudu da ağır derecede yanmıştı. Yaşadığı şokun etkisiyle 2 yıldır konuşamayan Sümeyye ve ailesi, tedavi için Yeni şafak Gazetesi ve AFAD tarafından İstanbul’a getirilmiş, ameliyat masraflarını ise hayırsever bir iş adamı üstlenmişti. Şeyhani ailesi için barınabilecekleri uygun bir yer aranıyordu.


Fotoğraf Galerisi