Kapat

Beşir Derneği

Suriye İnsani Yardım Çalıştayı İstanbul’da Düzenlendi

Suriye Çalıştayı, Koordinatör Vali Veysel Dalmaz’ın da katılımıyla Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Kızılay, Diyanet Vakfı, İDSB, Beşir Derneği’nin yanı sıra sahada çok ciddi anlamda inisiyatif alan STK’ları buluşturdu. Beşir Derneği Genel Başkanı Yrd. Doç. Dr. Cevdet Şanlı ve heyetinin de katıldığı çalıştayda 2 gün boyunca Suriye’ye gönderilen yardımların daha koordineli olması için değerlendirmeler yapıldı.

2013 yılında "Bir Ekmek Bir Battaniye" kampanyasıyla gerçekleşen Suriye yardımları yardımlar bu yıl “Sana İhtiyacım Var” kampanyasıyla devam ediyor.

Suriye'deki insanların sağlık, eğitim, barınma, gıda ve giyim kuşam konularındaki ihtiyaçlarının ele alındığı Suriye Çalıştayı, Yenikapı Mevlevihanesi'nde düzenlendi.

Uluslararası toplumun duyarsız kaldığı acımasız tablo içerisinde, sivil toplum kuruluşları yapılan çalıştayda Suriye için gerçekleştirdikleri yardım faaliyetlerini anlattılar.

Beşir Derneği adına söz alan Genel Sekreter Fatih Sarıyar, Suriye’ye yapılan yardımlarda hem devletin hem de STK’ların sahada ciddi manada inisiyatif alarak gerek Türkiye, gerekse Suriye içinde muhtaç olanlara yardım ulaştırdığını belirtti. Sarıyar, bu çalıştay ile kuruluşlar arasındaki entegrasyonu ve bilgi paylaşımını sağlamayı hedeflediklerini ifade etti.

Çalıştay süresince sağlık, eğitim, barınma, gıda ve giyim konularının müzareke edildi. Ortaya çıkan rapor bütün sivil toplum kuruluşlarıyla paylaşılacak. Böylece ihtiyaç listesinin doğru belirlenmesi ve öngörülen şekilde yardım çalışmaları devam edecek.