Kapat

STK’lar Arakan İçin Ankara’da Bir Araya Geldi

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Türk Kızılayı ve çeşitli sivil toplum kuruluşlarının iş birliğinde "Arakan Kan Ağlıyor, Türkiye Yardım Elini Uzatıyor" yardım kampanyası başlatıldı.

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Türk Kızılayı ve çeşitli sivil toplum kuruluşlarının iş birliğinde "Arakan Kan Ağlıyor, Türkiye Yardım Elini Uzatıyor" yardım kampanyası başlatıldı.

 

Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ, AFAD Başkanı Mehmet Güllüoğlu, Türk Kızılayı Genel Başkanı Kerem Kınık, Beşir Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Genel Müdürü Fatih Sarıyar ve pek çok sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerinin katılımıyla AFAD Başkanlık Binası'nda, Arakan'a yapılacak yardımlara ilişkin basın toplantısı düzenlendi.

 

Toplantıda, Türkiye'nin Arakan'da yaşananların durdurulabilmesi için yaptığı girişimler, yardımlar ve yeni çalışmalar hakkında bilgi verildi.

 

Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ, basın toplantısında, bundan kısa bir süre önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile AFAD Başkanı Güllüoğlu'nun başkanlığındaki bir heyetin, Arakanlıların Bangladeş'te göç ettiği yerlerde incelemelerde bulunduğunu anımsattı.

 

Ziyaret kapsamında bir taraftan yardımlar ulaştırılırken diğer yandan da tüm dünyaya önemli bir mesaj verildiğini ifade eden Akdağ, Arakan'daki büyük insanlık dramına benzer hadiselerde, dünyanın takındığı genel bir tutum olduğunu bildirdi. Akdağ, "BM dahil bu tutum, kınamak, toplantılar yapmak, meseleyi zamana yaymak ve işi bu şekilde yönetmek. Biz Türkiye olarak bunu asla kabul etmiyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımızın şahsında Türkiye Cumhuriyeti, Arakan'daki büyük insanlık dramında da bir kez daha insanlığın vicdanı, dünyanın vicdanı haline gelmiştir." diye konuştu.

 

Akdağ, sözlerine şöyle devam etti:

 

"Ciddi bir kampanya başlatacağız. Bu ve benzeri meselelerde hassas olan sivil toplumumuzun takındığı asil tutumu, kamuoyumuz yakından bilmektedir. Bu vesileyle de bir yardım kampanyası başlatacağız. Bir taraftan Hükümetimizin kaynakları, bir taraftan daha önceki bütün örneklerinde gördüğümüz gibi Türk milletinin cömert tavrıyla oluşturduğumuz finans kaynaklarıyla inşallah Arakanlı kardeşlerimize yardım elimizi bir kere daha uzatacağız.”

 

Başbakan Yardımcısı Akdağ, kampanyaya destek veren tüm sivil toplum örgütlerine teşekkürlerini iletti.

 

Yardım yapmanın ne kadar önemli olduğunun altını çizen Akdağ, "Biz Arakan'daki kardeşlerimize destek olduğumuz zaman, Allah-u Teâlâ bu milleti aziz kılar, gücümüz artar, bereketleniriz, ekonomimiz iyileşir. Bazılarımız, bu tarafını göremiyorlar. Kaba bir materyalist anlayışla, sanki bu yapılan yardımlar ekmeğimizi, aşımızı azaltır gibi düşünüyorlar. Böyle bir şey olamaz. Biz, şöyle bir inancın sahipleriyiz. Veren el oldukça, Cenabıhak bize verir, bereketimizi artırır. Bunu senelerdir de görüyoruz. Arakan meselesinde de milletimizin bu hassasiyeti göstereceğine inanıyorum." değerlendirmesinde bulundu.

 

“BİRLEŞMİŞ MİLLETLER İSTESE İKİ GÜNDE BU ZULMÜ DURDURUR”

 

Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ, Arakan'da Müslümanlara yönelik katliamlar konusunda  "Aslında bu zulümler durdurulabilir. Myanmar'ın bu hususta uluslararası nasıl bir gücü olabilir ki? Daha önce Suriye için de aynı hususu ifade etmiştim. Suriye'deki zulmü, BM gerçekten samimiyetle durdurmak isterse durduramaz mı yani, iki günlük iştir. Bu, niyetle alakalı bir şey. Arakan'da da mesele budur. Meselinin bu tarafını görmeli ve göstermeliyiz." dedi.

 

Akdağ, toplantının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bir gazetecinin, "Arakan'da yaşananlara karşı 'BM sadece kınama ile geçiştiriyor' şeklinde değerlendirmeler oldu. Türkiye'nin dışında Arakan'a yardım yapan bir ülke var mı, BM'nin yardımı söz konusu mu?" şeklindeki sorusu üzerine Akdağ, "Aslında bu zulümler durdurulabilir. Myanmar'ın bu hususta uluslararası nasıl bir gücü olabilir ki? Daha önce Suriye için de aynı hususu ifade etmiştim. Suriye'deki zulmü BM gerçekten samimiyetle durdurmak isterse durduramaz mı yani, iki günlük iştir. Bu, niyetle alakalı bir şey. Arakan'da da mesele budur. Meselenin bu tarafını görmeli ve göstermeliyiz." dedi.

 

BEŞİR DERNEĞİ GENEL MÜDÜRÜ SARIYAR: ARAKAN YALNIZ DEĞİLDİR

 

Arakan’a yardım için düzenlenen basın toplantısına katılan Beşir Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Genel Müdürü Fatih Sarıyar ise, “Beşir Derneği olarak yaklaşık 4 yıldır Arakanlı Müslüman kardeşlerimizin yanındayız. Onlara yardımlarımızı esirgemedik. Bu süreçte bir çok yardım kampanyası düzenleyerek, baskı ve zulüm altında İslam dinin gereklerini yerine getirmeye çalışan kardeşlerimize her türlü insani yardımda bulunduk.” dedi.  

 

Burma hükümetinin ve Budistlerin yaptığı son katliamın kendilerini çok derinden üzdüğünü söyleyen Fatih Sarıyar, “Dernek olarak kardeşlerimiz için hemen bir bağış kampanyası düzenledik. Bağışçılarımızın destekleriyle gıda paketleri oluşturduk. Kesilen bağış kurban paylarıyla beraber, bu kumanyaları zulümden kurtulup Bangladeş’te kamplara yerleşen Arakanlı müslüman kardeşlerimize ulaştırdık. Bir nebze olsun yaralarına merhem olmaya çalıştık.” diye konuştu.

 

Siz de ‘Arakan Yalnız Değil’ diyerek yardım çalışmalarına başlayan Beşir Derneği’ne, ARAKAN yazarak 4042’ye gönderip 30 TL veya ARAKAN yazıp 4032’ye göndererek 10 TL bağışta bulunabilirsiniz. Ayrıca Beşir Derneği’nin banka hesaplarından yapacağınız yardımların açıklama bölümüne ‘Arakan Halkına Yardım’ yazıp bağışta bulunarak destek olabilirsiniz. www.besirdernegi.org.tr internet adresinden veya 02163754042 numaralı çağrı merkezimizi arayarak da bağışlarınızı ulaştırabilirsiniz.