Kapat

Sivas Temsilciliği’nden Bizim Sivas Gazetesi’ne ziyaret

Beşir Derneği Sivas Temsilciliği yetkilileri Sami Bulut ve Bekir Kaya, Bizim Sivas Gazetesi’ni ziyaret etti.

Beşir Derneği Sivas Temsilciliği yetkilileri Sami Bulut ve Bekir Kaya, Bizim Sivas Gazetesi’ni ziyaret etti.

 

Bizim Sivas Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Yılmaz Kozu tarafından ağırlanan Beşir Derneği yetkililerimiz, Beşir Derneği’nin Kurban çalışmaları hakkında gazeteye bilgi verdi.

 

İslam aleminin önemli günlerinden biri olan Kurban Bayramı'nın önümüzdeki günlerde idrak edileceğini anımsatan Bulut, "Beşir Derneği olarak Türkiye'de ve dünyanın farklı ülkelerinde kurban kesim ve dağıtım faaliyetlerini bu yıl da büyük bir titizlikle sürdüreceğiz. Temsilciliklerimiz kurban hizmetlerinin daha sağlıklı ve düzenli yürütülmesi, kurban kesemeyen ihtiyaç sahibi ailelere kurban eti dağıtımı yapılması noktasında yapılan toplantılar ve verilen eğitimlerle hazır hale getirildi" dedi.

 

İSLAMÎ USULLERE AZAMİ DİKKAT EDİLİYOR

 

Beşir Derneği olarak her bayram olduğu gibi bu bayram da vacip, şükür, akika, adak ve benzeri niyetler ile kurban bağışı yapacak vatandaşların hayırlarına vesile olmak istediklerini belirten Bulut, "Beşir Derneği, başta Türkiye'nin 81 ilinde faaliyet gösteren 250 temsilciliğiyle ülkemizin en ücra noktasına kadar ulaşıyor, kurban bağışlarının paylarıyla ihtiyaç sahiplerinin yüzlerini güldürüyor. Ayrıca Balkanlar'da, Afrika'da, Orta Asya ve Uzak Doğu'da da vekâleten kurban kesim ve dağıtım hizmeti yürütüyor. Beşir Derneği, vekaleten kurban kesim vecibesini, kadrolarının uzmanlığı ve fedakarlığı ile İslami usullere göre yerine getirirken, aynı zamanda aldığı sorumluluğun bilinciyle hareket etmektedir. Beşir Derneği, çalışmalarına öncelikle kurbanlık hayvanların belirlenmesi, kesim yerlerinin ayarlanması ve düzenlenmesi ile başlar. Kurbanlıkların kesim esnasında eziyet çekmemesi için gerekli ekipmanlar en iyi şekilde temin ve tedarik edilir, temiz ve teknolojik kurban kesim alanı sağlanır." diye konuştu.

 

ETİN EN UFAK PARÇASI İSRAF EDİLMİYOR

 

"Kurban, her şeyden önce bir ibadettir" diyen Bulut, konuşmasını şu ifadelerle sürdürdü:


"Bu yüzden müftülük görevlisi hocalar da Beşir Derneği'nin kesim yerlerinde bulunmakta, kesimin İslami şartlara uygunluğunu kontrol etmektedir. Bağışçılardan alınan vekaletler kasaplara verildikten sonra kesim işlemi başlamakta, bir taraftan kesim devam ederken diğer taraftan kesime nezaret eden ilgili noterle birlikte resmi işlemler tamamlanmaktadır. Kesimin her aşamasının koordinatörlüğünü üstlenen Beşir Derneği alınan her bağışı, verilen her vekaleti bir emanet biliyor. Bu sebeple kesimin herhangi bir aşamasında yaşanacak en ufak bir hataya, olası en küçük hijyen problemine veya bir gram etin israfına müsaade etmiyor. İşte bu yüzden kesimden önce kurbanlıkları kontrol eden uzman veterinerler, kesimden sonra da etleri kontrol ederek olası sağlık problemlerinin de önüne geçmiş oluyor."

 

TAKSİT İMKANI SUNULUYOR

 

Beşir Derneği'nin 2017 yılı için vekalet yoluyla kurban bağış bedelini yurtiçinde ve yurtdışında 700 lira olarak belirlediğini bildiren Bulut, bağışçılarına anlaşmalı bankalar aracılığıyla 3 taksit imkanı sunduklarını da dile getirdi.

 

Bağışçıların www.kurbanbagisla.com adlı web sitesinden kolayca online olarak bağış yapabileceğini dillendiren Bulut, "Ya da hisse bedelini Beşir Derneği'nin IBAN numaralarına EFT veya havale yöntemiyle kurban bağışında bulunabilir. Kurban bağışları 0216 375 4042 numaralı telefondan da yapılabileceği gibi yurt genelinde bulunan temsilcilikler ve şehir meydanlarında kurulacak stantlardan makbuz karşılığı olabilecektir. Bağışçılar, Beşir Derneği resmi internet sayfasında bulunan 'bağış takip sistemi' bölümüne tıklayarak kurban bağışlarının nerede ve ne zaman kesildiğine dair bilgilere imkanlar dahilinde videolu takip yöntemiyle rahatlıkla ulaşabilecektir. Ayrıca kurban seçim, kesim, dağıtım, teslimat gibi bütün bu süreçler, bağışçılara kısa mesaj yöntemiyle bildirilmekte ve bağış kurbanlarının güven içerisinde takip edilmesi sağlanmaktadır" diyerek konuşmasını sona erdirdi.

 

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Kozu ise, Beşir Derneği'nin çalışmalarını takdirle karşıladıklarının ifade etti.