Kapat

Silivri’den Suriyeli Ailelere Yardım Konvoyu

Beşir Derneği Genel Merkezi’nin Suriyeliler adında yurt genelinde başlattığı projeye, Beşir Derneği Silivri Temsilciliği de destek verdi.

Silivri’den Suriyeli Ailelere Yardım Konvoyu

Beşir Derneği Genel Merkezi’nin Suriyeliler adında yurt genelinde başlattığı projeye, Beşir Derneği Silivri Temsilciliği de destek verdi. Geçtiğimiz Cuma günü Boğluca Deresi Vakkas Köprüsü üzerinden törenle Suriye’ye TIR kaldıran dernek, yardımları dualar eşliğinde uğurladı. Törene Beşir Derneği Genel Başkanı Cevdet Şanlı,  Belediye Başkanı Özcan Işıklar, Silivri Semerkand Vakfı Başkanı İsmail Aras, Silivri Birleşik Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Nuray Koçer, Silivri Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Recep Akıncı, 12. Merkez Semerkand Heyeti ve vatandaşlar katıldı.

Açılış konuşmasını yapan Beşir Derneği Silivri Temsilcisi Kaan Kocaoğlu “Yaklaşık 3 ay önce başlatmış olduğumuz Suriyeli kardeşlerimize yardım kampanyamız siz gönüllülerimizin desteğiyle bir çığ gibi büyüyüp, kısa bir zamanda bir TIR dolduracak kapasiteye gelip ve buradan da uğurlaması bize nasip oldu. Bütün herkese göstermiş olduğu katkılarından dolayı Allah razı olsun diyoruz”

Beşir Derneği Genel Başkanı Cevdet Şanlı ise, “Beşir Derneği olarak 2004 yılında çıkmış olduğumuz insani yardım çalışmalarımıza bugün devam ediyoruz. Başta belediyemiz olmak üzere Kaymakamlıklarımız, Valiliklerimiz ve diğer sivil toplum kuruluşlarıyla işbirliği içerisinde sadece yurtiçinde değil, yurtdışında da bu faaliyetlerimizi devam ettiriyoruz. Bunun içerisinde 242 temsilciliğimizle, yurtdışında da 55 ülkedeki yerel derneklerle yapmış olduğumuz çalışmalarımız artarak devam ediyor. Bugünkü çalışmamıza başta Silivri Belediye başkanlığımızın destekleriyle, inşallah ülkemizde mülteci durumda olan Suriyeli kardeşlerimize faaliyet başlatmış ve bu faaliyeti neticelendirmiş bulunuyoruz” şeklinde konuştu.

EN İYİ ANLAYACAK OLAN BİZİZ

Şanlı, sözlerine şu şekilde devam etti: “Bundan 100 yıl önce geriye dönüp baktığımız zaman bu topraklarda belki şurada hazır vaziyette bulunan hepimiz dahil olmak üzere çok farklı yerlerden bu mübarek topraklara mülteci olarak geldik. Muhacir olarak geldik. Atalarımız, ecdadımız hakları olmadığı halde maalesef zulme uğradılar. Belki 2,5-3 Milyon insan, atalarının yurtlarından söküp atıldı. Her birimizin geriye dönüp baktığında özellikle balkan coğrafyasının her zerresinde atalarımızın orada bıraktığı izleri görüyoruz. Oralarda bıraktığı acıları ıstırapları görüyoruz. Biz böyle bir geçmişte sahip olduğumuz için de belki Suriyeli kardeşlerimizi en iyi anlayacak olan insanlardanız. Dolasıyla bu topraklarda oturan her bir insanın, bu topraklarda yetişmiş olan her bir insan, böyle bir hamurun neticesinde bugünlere geldik. Biz komşusu aç yatarken, tok yatan bizden değildir diyen Peygamberin ümmetiyiz. Dolasıyla Suriyeliler sadece bizim komşumuz değil, aynı zamanda akrabalarımızdır. Düşününüz biz 100 yıl önce böyle bir organizasyon yapsaydık, bugünkü coğrafyamızın 30 katı büyüklüğünde bir coğrafyada konuşuyor olacaktık. 100 yıl önceki insanlara siz deseydiniz ki ‘30-100 yıl sonra sizin nesilleriniz bugünkü toprakların 30’da 1’i olan topraklarda oturacak’ size sadece gülerlerdi.

Programda Belediye Başkanı Özcan Işıklar da konuştu. Işıklar, “Suriye’ye bundan 5-6 ay önce gittik. Oradan Kobani’ye geçtim. Oradaki çatışma henüz başlamamıştı. O süreci gördüm fakat çatışmadan önceki hali bile çatışma olduktan sonraki şeyi çok daha fazla tabi. Önceki hali Allah vergisi yeraltında bir zenginlik ama yerüstünde rahat huzur yok. Yani o zenginlik orada durduğu sürece, yeraltında yerüstünde felaket. Bu bir gönül birliği ve gönül beraberliği demek ki, el ele verince bu zihniyet ortaya koyunca bu çabayı ortaya koyunca, çok güzel şeyler oluyor. Buna destek veren buradaki oda başkanlarımız, birçok kurum ve belediye. Belediyeyi saymayın, belediye her zaman emrinizde. Çünkü orası hepimizin belediyesi” diyerek sözlerini noktaladı.

 Konuşmaların ardından Muzaffer Bıyık’ın yaptığı dua ile yardım tırı bölgeye hareket etti. 


Fotoğraf Galerisi