Kapat

Sadaka Taşlarından Paylaşım Noktalarına

Medeniyetimizdeki paylaşma ve yardımlaşma kültürüne ait sadaka taşlarının günümüzdeki örneği denilebilecek Paylaşım Noktaları, faaliyetlerini sürdürüyor.


İhtiyaç sahiplerinin incinmemesi için azami özen gösteren Beşir Derneği’nin açtığı Paylaşım Noktaları’nda yardıma muhtaç aileler, diledikleri ürünü marketten alışveriş yapar gibi alıyor ancak hiç para ödemeden ayrılıyor.  Paylaşım Noktaları’nda kuru gıda, makarna, yağ, tuz, şeker gibi gıda ürünleri, deterjan ve kozmetik ürünleri, erkek, bayan ve çocuk olmak üzere kıyafet reyonları tıpkı bir market gibi düzenleniyor.

 

Önceden bizzat yaşadıkları eve giderek sosyal incelemelerde bulunduğumuz ve ihtiyaç derecesine göre belli bir üst sınır belirlediğimiz ihtiyaç sahibi aileler, gerekli evraklarını gösterip bedava alışveriş yapabiliyor.

 

Bu kapsamda Beşir Derneği İzmir Konak Temsilcili’ğinin tespit ettiği aileler, ilçede bulunan Beşir Derneği Paylaşım Noktası’ndan aylık erzak ihtiyaçlarını karşıladı.

 

Hiçbir ücret ödemeden ihtiyaçlarını karşılayan aileler, paylaşım noktalarından yapılan yardımlarla ilgili çok mutlu olduklarını ve kendilerini yalnız bırakmayan dernek gönüllüleri ve hayırseverlere çok teşekkür ettiklerini ifade ettiler.

 

Bağış Takip Sistemi


Paylaşım Noktalarımızda bulunan ürünler bağışçılarımız tarafından ihtiyaç sahiplerine dağıtılmak üzere bağışlanmış ayni yardımlardır. Tüm ürünler kendi geliştirdiğimiz otomasyon sistemi ile kayıt altına alınır, barkodlanır ve son tüketici olan ihtiyaç sahibine makbuz karşılığında teslim edilir. Geliştirdiğimiz bu sistem, yapılan bağışı takip etmek ve bağışçıya raporlama yapmak için kurulmuş çevrimiçi çalışan bir sistemdir.  Bu şekilde tüm bağışlarınızı takip edebilir, bağışladığınız ürünün nerede, ne kadar dağıtıldığını öğrenebilirsiniz.

 

Sadaka Taşlarından Paylaşım Noktalarına


Medeniyetimizdeki paylaşma ve yardımlaşma kültürüne ait sadaka taşlarının günümüzdeki örneği denilebilecek Paylaşım Noktaları, faaliyetlerini sürdürüyor. Bu markette ihtiyaç sahiplerine sunulmak üzere hazırlanan ürünlerin tamamı hiç kullanılmamış yeni ürünlerden oluşuyor.

 

İhtiyaç sahiplerinin paylaşım noktalarındaki yardımlardan faydalanmaları için öncelikle derneğe başvurmaları gerekiyor. Derneğe yapılan başvurular ve ilgili ilçenin mülki idaresi tarafından sunulan raporlar dikkate alınarak yapılan incelemeler sonucu, ihtiyaç sahiplerine gerekli belgeleri çıkartılıyor. İhtiyaç sahibi aileler bu belgelerini göstererek paylaşım noktalarında hiçbir ücret ödemeden gereksinimleri doğrultusunda alışveriş yapabiliyorlar.


Fotoğraf Galerisi