Pakistan’da Yaşanan Sel Felaketinin Ardından Bölge Halkına Temel İnsani Gıda Desteği Sağlıyoruz
 

Beşir Derneği olarak, “Pakistan’ın Acil Yardıma İhtiyacı Var!” sloganıyla başlattığımız yardım kampanyası kapsamında, hayırseverlerimizin bağışlarını, selden etkilenen afetzedelere ulaştırıyoruz. Pakistan için yapılacak her bağış, afetzedelerin temel ihtiyaçlarının karşılanmasına vesile oluyor.

 

Afetin yaşandığı ilk günden bu yana, selin etkili olduğu bölgelerdeki afetzedelere yönelik temel gıda yardımlarımız, hayırseverlerimizin de destekleriyle hız kesmeden devam ediyor. Bu yardımların büyük bir kısmını AFAD koordinasyonunda düzenlenen İyilik Treni seferleri aracılığıyla gönderirken, bir kısmını ise bizzat ekiplerimizin katıldığı organizasyonlar aracılığıyla gönderdik. Pakistan’a yönelik yardımlarımız aralıksız devam etmektedir.

 

Şimdiye kadar, selin en fazla etkili olduğu Pencap'ın Rajanpur ve Sind'in Khairpur bölgelerinde 37 binden fazla Pakistanlı selzedeye insani yardım ulaştırdık. 

 

 

Pakistan'da Son Yılların En Büyük Afeti Yaşandı

 

Geçtiğimiz aylarda etkili olan sel felaketi nedeniyle Pakistan hükümeti tarafından 72 bölgesinin afet bölgesi ilan edildiği Pakistan'da, adeta insanlık dramı yaşanıyor. Pakistan halkı, yaşanan sel felaketinin etkilerini hala atlatabilmiş değil.

 

 

Haziran ayından bu yana muson yağmurlarının etkili olduğu Pakistan’da yaşanan şiddetli sel felaketi nedeniyle ülke genelinde büyük bir insanlık dramı yaşanıyor. Topraklarının üçte biri sular altında kalan kardeş ülke Pakistan'da şu ana kadar 1700'den fazla insan hayatını kaybederken 12 bini aşkın insan ise yaralanmış durumda. 

 

 

30 milyondan fazla insanın selden etkilendiği ülkede, 1,3 milyondan fazla ev hasar görürken, bu evlerden 767 bininin tamamen kullanılamaz hale geldiği belirtiliyor. Ülkede çadır, gıda, temizlik kolisi, sıcak yemek, battaniye, mutfak seti, giysi, tıbbi malzeme gibi pek çok insani yardım malzemesine ihtiyaç var.

 

 
Pakistan Halkı Acil İnsani Yardım Bekliyor

 

Toplamda 13 bin kilometre yol ile 25 bin okulun hasar gördüğü ülkede, 1,3 milyon çiftlik hayvanının telef olduğu belirtiliyor. Su ve kanalizasyon gibi alt yapı sistemlerinin yüzde 30'undan fazlasının hasar gördüğü Pakistan'da halk sağlıklı içme suyuna ulaşamıyor.

 

Yetkililer, su taşkınlarının koku yaymaya başladığını ve halkın sağlıksız su tüketmesi nedeniyle meydana gelebilecek salgın hastalıklardan endişe duyduklarını belirtiyor. Yapılan açıklamaya göre; Pakistan halkının dost ve kardeş ülkelerin halklarından acil insani yardım beklediklerine dikkat çekiliyor. 

 

 
Pakistan İçin Yardım Zamanı

 

Sel felaketi nedeniyle son yıllardaki en büyük insani krizlerden birini yaşayan kardeş ülke Pakistan'ın acil yardıma ihtiyacı var! Beşir Derneği olarak AFAD koordinasyonundaki Türkiye'nin İyilik Trenleri ile dost ve kardeş ülke Pakistan'a insani yardım malzemeleri ulaştırıyoruz.

 

Siz de bağışlarınızla iyiliğin yeryüzüne yayılmasına vesile olabilirsiniz: 

 

SMS: Pakistan Yaz 4012 (20 TL), 4032 (10 TL), 4042 (30 TL) Gönder 

Havale: TR 6000 0100 0784 5746 1050 5133 (Açıklamaya PAKİSTAN yazmayı unutmayınız.)