Kapat

Nafile Kurban (Yurtdışı)

Farz ve vacip ibadetler dışında, Allah-u Teala’nın rızasını ve cennetini kazanmak amacı ile yapılan ibadetlere nafile ibadetler denir. Bu ibadetler kişinin manevi yönden Allah-u Teala’ya yakınlaşmasına vesile olur. Bu ibadetlerden bir tanesi de nafile kurbandır. Nafile Kurban bağışınızı Beşir Derneği ile yapın.

Nafile Ne Demektir?

Nafile, fıkıh terimi olarak farz, vacip ve sünnet ibadetler dışında kalan ve kişilerin Allah-u Teala (c.c.)’ya yaklaşmak, onun rızasını kazanmak ve daha fazla sevap kazanmak gibi kendi isteği ile yapmış olduğu mali ve bedeni bir takım ibadetleri ifade etmektedir. Nafile kurban ise nafile ibadetlerden bir tanesini oluşturmaktadır.

Nafile Kurban Ne Demektir?

Farz ve vacip ibadetler dışında, Allah-u Teala’nın rızasını ve cennetini kazanmak amacı ile yapılan ibadetlere nafile ibadetler denir. Bu ibadetler kişinin manevi yönden Allah-u Teala’ya yakınlaşmasına vesile olur. Bu ibadetlerden bir tanesi de nafile kurbandır. Nafile kurban etinin ihtiyaç sahiplerine dağıtılmasıyla hem onların yüzlerinin güldürülmesi sağlanır hem de tasadduk sevabı elde edilmiş olunur.

Nafile Kurban Niçin Kesilir?

Vacip kurbanlar dışında kalan kurbanlar nafile kurban olarak adlandırılır. Müslümanlar kestiği nafile kurbanlar ile Allah (c.c.)’ya yaklaşmak ve onun rızasını elde etmek isterler.

Nafile Kurban Etinden Kimler Faydalanabilir?

Kesilen nafile kurbanın etinden kesen kişi ve ailesi de dahil olmak üzere herkes faydalanabilir. Nafile kurban kesimi Allah (c.c.)’nun rızasını kazanmak için yapıldığından nafile kurban eti ihtiyaç sahibi kimselere de dağıtılabilir. Böylece ihtiyaç sahibi kimselerin de bu kurban etinden yararlanması sağlanır.

Nafile Kurbanı Kimler Keser?

Nafile kurban, diğer nafile ibadetler gibi Allah-u Teâlâ (c.c.)’ya yakınlaşmanın bir yolu olduğundan isteyen zengin veya fakir her bir Müslüman tarafından kesilebilir. Kişiler nafile kurbanları kendileri kesebileceği gibi dernekler aracılığıyla da kesim işlemini gerçekleştirebilir.

Nafile Kurban Bağışlanır mı?

Diğer kurban çeşitlerinde olduğu gibi nafile kurban kesimi için de kişiler vekalet vererek nafile kurban bağışı yapabilirler.  

Kişiler Allah-u Teala (c.c.)’ya yaklaşmak, onun rızasını kazanmak ve daha fazla sevap kazanmak gibi amaçlarla yapacağı nafile kurban bağışları dernekler aracılığıyla da gerçekleştirebilir.

Beşir Derneği Nafile Kurban Bağışlarını Nereye Ulaştırmaktadır?
Beşir Derneği aracılığıyla gerçekleştireceğiniz nafile kurban bağışlarınızı gönül coğrafyamızda bulunan mazlum ve mağdur ihtiyaç sahipleri ile buluşturuyoruz. Beşir Derneği ile sizler de nafile kurban bağışlarınız ile belki de yıl boyu et girmemiş evlerin sofralarını şenlendirebilir ve bu sayede sizlerden çok uzakta bulunan hiç görmediğiniz birilerinin hayır dualarını alabilirsiniz.
Bağışlanan Nafile Kurbanlar Ne Zaman Kesilir?

Beşir Derneği’ne yapılan adak kurban bağışlarının kesim işlemi için belli bir gün verebilmek mümkün değildir. Organizasyon öncesi yapılan fizibilite çalışmaları, gidilecek olan ülkenin güvenlik durumu, Pandemi koşulları, İslami kurallara tam riayet ederek hayvan seçimi gibi nedenler ile Beşir Derneği nafile kurban kesimi için maksimum 2 ay kadar sürede kesim işlemini tamamlamaktadır. Elbette ki bu süre maksimum olup tarafımıza vekalet verilen nafile kurbanlarının daha kısa sürede de kesim işlemi gerçekleşebilmektedir.

Nafile Kurban Bağışı Nasıl Yapılır?

Beşir Derneği aracılığı ile nafile kurban bağışı yapmak isteyen kimseler web sitemizin https://www.besir.org.tr/banka-hesap-bilgilerimiz bölümünde bulunan hesap numaralarına EFT-Havale yoluyla, ATM’lerden ya da bankalardan, açıklama kısmına kurban türünü, kurban bağışı sahibinin adı, soyadı, kesim videosu ve SMS için gerekli olan irtibat telefonunu yazarak bağışlarını tamamlayabilirler. Bağışçılarımız ayrıca yine web sitemizin online bağış bölümündeki nafile kurban bağışı kısmından da kredi veya banka kartlarınız ile nafile kurban bağışlarınızı gerçekleştirebilirsiniz. Derneğimiz ayrıca yurdumuzun dört bir köşesinde bulunan temsilcilikleri aracılığıyla da makbuz karşılığında nafile kurban bağışlarını elden alma imkânı da sunabilmektedir.  

Nafile Kurban Bağışının Kesim İşleminden Sonra Video Gönderiliyor mu?
Değerli Bağışçımız,

Beşir Derneğine yaptığınız kurban bağışlarında vekâlet okuma ve kesim işlemi, her hissedar grubu için ayrı ayrı kayıt altına alınmakta ve sizlere gönderilmekteydi.

2023 yılında başlatmış olduğumuz ve bu yılda devam eden Vekâleten kurban organizasyonundaki bu uygulamamız, aşağıdaki gerekçelere bağlı olarak sonlandırılmıştır.

1- Kesim organizasyonumuz gruplar halinde gerçekleştirildiğinden, bağışçıya gönderilen video kayıtlarındaki hissedar isimleri üçüncü şahıslar tarafından görülebilmekteydi. Bu durum, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’na (KVKK) aykırı olduğundan ve bağışçılarımızdan bu yönde aldığımız geri bildirimler nedeniyle bu ve bundan sonraki senelerde, kişiye özel kurban kesim videosu gönderilmeyecektir. Ancak kurban bağışınızın durumu, SMS yoluyla tarafınıza bildirilmeye devam edecektir.

2- Derneğimize yapılan kurban bağışı miktarının bir önceki yıla göre ciddi oranda artması, buna bağlı olarak vekâleten kurban kesim organizasyonumuzun aynı oranda büyümesi, her kesim için ayrı bir video kaydı almayı zorlaştırmaktadır. Fıkhi açıdan belirli bir süre içerisinde kesilmesi gereken vacip ve sünnet türündeki kurbanların zamanında kesilebilmesi için organizasyonun yavaşlamasına neden olan “kişiye özel video gönderim” uygulamasına 2023 yılı itibariyle son verilmiştir.   Ancak organizasyon için genel bir video kaydı alınarak, belgeleme amaçlı arşivlenecektir. 

3- Vekâleten kurban kesim organizasyonumuzda kişiye özel video kaydı alınmayacağından, buradan elde ettiğimiz zamanı daha verimli kullanarak kurban kesim işlemini vaktinde tamamlayabilmek adına, sizden aldığımız kurban vekâletleri, görevli kasaplara -İslami usullere uygun bir şekilde- toplu olarak verilecektir.

2023 yılı ve sonrasındaki tüm kurban organizasyonlarımızda uygulayacağımız bu yeni uygulamayı bağışçılarımızın dikkatine sunarız.

 

Banka Hesap Bilgileri

Banka kanalıyla gönderdiğiniz bağışınızın açıklama bölümüne bağış amacını (Genel Bağış, Zekat, Kurban vs.), isminizi ve cep telefonu numaranızı yazdırınız. Belirtilen cep telefonunuza bağışınızın alındığına dair bilgi mesajı gönderilecektir.

Ayrıca elinizde sistemimiz tarafından oluşturulmuş bir referans numarası mevcutsa açıklama bölümüne mutlaka onu yazınız.

Örneğin; BAĞIŞ/KAMPANYA TÜRÜ ADINIZ,SOYADINIZ 0555 555 55 55

Aşağıda bilgileri yer alan çalıştığımız tüm banka şubelerinden kurumsal tahsilat ekranları ile havale masrafı olmadan bağış yapabilirsiniz. Lütfen bu isteğinizi gişe yetkilisine belirtiniz.

Derneğimizin vergi muafiyeti bulunmaktadır.

 • Banka
  ZİRAAT BANKASI
  Swift
  Şube
  Darıca Şubesi (784)
  Döviz
  Hesap No
  57461050 - 5106
  Iban
  Döviz
  $
  Hesap No
  57461050 - 5107
  Iban
  Döviz
  Hesap No
  57461050 - 5108
  Iban
 • Banka
  KUVEYT TÜRK KATILIM BANKASI
  Swift
  Şube
  Pendik Şubesi (8)
  Döviz
  Hesap No
  400 000-1
  Iban
  Döviz
  $
  Hesap No
  400000 - 101
  Iban
  Döviz
  Hesap No
  400000 - 102
  Iban
 • Banka
  VAKIF BANKASI
  Swift
  Şube
  Pendik Şubesi (75)
  Döviz
  Hesap No
  00158007299880537
  Iban
  Döviz
  $
  Hesap No
  00158048013420238
  Iban
  Döviz
  Hesap No
  00158048013420265
  Iban
 • Banka
  TÜRKİYE FİNANS KATILIM BANKASI
  Swift
  Şube
  Pendik Şubesi (78)
  Döviz
  Hesap No
  9950 0000-11
  Iban
 • Banka
  ALBARAKA TÜRK KATILIM BANKASI
  Swift
  Şube
  Pendik E-5 Şubesi (174)
  Döviz
  Hesap No
  200 000-37
  Iban
  Döviz
  $
  Hesap No
  200 000-38
  Iban
  Döviz
  Hesap No
  200 000-39
  Iban
 • Banka
  HALK BANKASI
  Swift
  Şube
  Pendik Şubesi (0869)
  Döviz
  Hesap No
  16000092
  Iban
  Döviz
  $
  Hesap No
  53000366
  Iban
  Döviz
  Hesap No
  58000111
  Iban
 • Banka
  VAKIF KATILIM BANKASI
  Swift
  Şube
  PENDİK - İSTANBUL
  Döviz
  Hesap No
  4042-4
  Iban
  Döviz
  $
  Hesap No
  4042-105
  Iban
  Döviz
  Hesap No
  4042-106
  Iban
 • Banka
  EMLAK KATILIM
  Swift
  Şube
  PENDİK ŞUBE-24
  Döviz
  Hesap No
  52938700001
  Iban
  Döviz
  $
  Hesap No
  52938700101
  Iban
  Döviz
  Hesap No
  52938700102
  Iban
 • Banka
  ZİRAAT KATILIM BANKASI
  Swift
  Şube
  Ümraniye Şubesi (7)
  Döviz
  Hesap No
  50000-1
  Iban
  Döviz
  $
  Hesap No
  50000-2
  Iban
  Döviz
  Hesap No
  50000-3
  Iban