Kapat

Moğolistanlı Sel Mağdurlarına Beşir Derneği’nden Yardım

Beşir Derneği, Moğolistan’ın Bayan-Ölgii şehrinde yaşanan selde evleri yıkılan mağdurların evlerini yeniden inşa etmek için yardımlarda bulundu.


Beşir Derneği, Moğolistan’ın Bayan-Ölgii şehrinde yaşanan selde evleri yıkılan mağdurların evlerini yeniden inşa etmek için yardımlarda bulundu. Çimento, kum, kereste ve briket gibi inşaat malzemelerinin tedarikinde bulunan Beşir Derneği, sel sonrası oluşan hasarı onarmaya gayret ediyor.

 

Sel sonrası 100 ailenin evinin yıkıldığı ve yaklaşık 106 ailenin evinin de çok ciddi hasara uğradığı Bayan-Ölgii şehri, Moğolistan’ın en yoksul şehirlerinden. Yılın üç ayı yaz, dokuz ayı kış olarak geçiyor ve sıcaklık gündüz -30 derece civarında iken geceleri -60’lara kadar iniyor. Evleri yıkılan sel mağdurlarının koca ve çetin bir kışı çadırlarda geçirebilmeleri mümkün değil. Geçici olarak çadırlara yerleştirilen kardeşlerimizin barınma ihtiyacını karşılamak için harekete geçtik ve evlerin inşaatına başladık. Ancak en kısa sürede ve bütün insani duyarlılıkları göz önünde bulundurarak, kış mevsimi gelmeden bölgedeki tüm sel mağdurlarının sıcak bir yuvaya kavuşması için çalışılması gerekiyor.

 

Yıkılan evlerin yeniden inşasına katkı sağlayan Beşir Derneği, mağdur halkın erzak ihtiyacını karşılayabilmek amacıyla içerisinde temel gıda ürünlerinin olduğu yardım paketlerini ve her aileye bir adet olmak üzere 206 tane küçükbaş kurban etini de selzedelere teslim etti.