Kapat

Medeniyetimizde Sosyal Yardımlaşma Paneli Gerçekleşti

K.Maraş’ta Beşir Derneği ve TÜBİAD’ın organizasyonunu yaptığı “Medeniyetimizde Sosyal Yardımlaşma” paneli K.Maraş Mehmet Akif Ersoy Kültür Merkezi’nde gerçekleşti. Sosyalleşme, yardımlaşma ve kültür adına yapılan çalışmaların konuşulduğu panele halk yoğun ilgi gösterdi. Beşir Derneği Genel Başkanı Yrd. Doç. Dr. Cevdet Şanlı da panele konuşmacı olarak katıldı.

K.Maraş’ta faaliyetlerine hız kesmeden devam eden Beşir Derneği K.Maraş Temsilciliği “Medeniyetimizde Sosyal Yardımlaşma” paneli düzenledi.

Semerkand Vakfı, TÜMSİAD ve Mostar Gençlik Kulübü’nün de destekleriyle düzenlenen panele , Sosyal bilimler dalında Beşir Derneği Genel Başkanı Yrd. Doç. Dr. Cevdet Şanlı, Biyoloji dalında TÜBİAD Başkanı Prof. Dr. Ahmet Atan, Medeni Hukuk dalında Prof. Dr. Murat Doğan, İlahiyat dalında Prof. Dr. Yusuf Benli, Prof. Dr. Ahmet Şahin, Eğitimci-Yazar Ali Yurtgezen’nin konuşmacı olarak katılırken, Öğr. Görevlisi İsmail Göktürk konferansın moderatörlüğünü yaptı. Ayrıca panele K.Maraş Milletvekili Yıldırım Ramazanoğlu ve diğer davetliler de katıldı.

“Gönülden gelen yardımları en ücra köşelere ulaştırıyoruz”

Beşir Derneği Genel Başkanı Cevdet Şanlı ecdattan alınan emaneti sadece ülke sathında değil yurt dışında da hizmet bekleyen insanlara yardımları ulaştırmaya devam ettiklerini kaydetti.

Gönülden gelen yardımları en ücra köşelere taşımaya devam ettiklerini dile getiren Şanlı, şöyle devam etti: "Üzerimize düşeni yerine getirmeye gayret ederek gönüller yapmaya devam edeceğiz. Suriye'de insanlık dramının bitirilmesi ve bu acıların dindirilmesi için çalışmalar yapılması gerekiyor. Asıl olan Suriye'deki bu dramı bitirebilmektir. Bunun için tüm dünyanın seferber olarak bu acının dindirilmesi yönünde çalışmalar yapmasını bekliyoruz. Biz dernek olarak kadirşinas Türk halkının yüreğinden kopan, elinden gelen yardımlarını Suriyeli sığınmacılara ulaştırma gayretini yapıyoruz. Bu noktada halkımızın gayretlerini gerçekten çok takdir ediyorum, memnuniyetle karşılıyorum."

“Birleşik kayalar gibiyiz”

Tüm Bilim İnsanları ve Akademisyenler Derneği (TÜBİAD) Genel Başkanı Prof. Dr. Ahmet Atan, yaptığı konuşmada, dernek olarak yurt içi ve yurt dışındaki yapılanmalarını sürdürdüklerini belirtti. İnsan hayatını ilgilendiren her alanda dernek olarak var olduklarını dile getiren Atan, şunları söyledi: "Biz bileşik kayalar gibiyiz. Tek vücuduz. Bir gözün diğer göze muhalefet etmemesi gerektiğini düşünüyoruz. Siyasi kamplar içine de girmeyiz. Türkiye'de geçmişte inanan insanlar zulümlere uğradı. Türkiye'de artık bu gün muhafazakar insanlar söz sahibi olmuştur. Bizler de okullarda çok sıkıntı çektik, itiraz etmedik ama bekledik. Bizim devletimizin güçlü olması gerekir. Kimse siyasi başka çıkarları için siyasi hesaplaşmaya gitmemelidir. Çünkü biz ülkemizde kargaşa istemiyoruz. Onun için de fitneye neden oluşumların içinde yer almıyoruz. Ülkedeki huzurun da devam etmesini istiyoruz."

Beşir Derneği K.Maraş Temsilcisi Abdullah Ağgürbüz'ün konuşmasının ardından Somalili öğrenci Mahmet Muhammet Ali, Kur'an-ı Kerim tilaveti sundu.