Kapat

Konya’ da Mevlid Kandili Coşkusu

Beşir Derneği Konya Temsilciliğinden mevlid kandilinde Hz. Mevlana Meydanında 4.500 kişiye kek ve meyve suyu ikram edildi.

Beşir Derneği Konya Temsilciliğinden mevlid kandilinde Hz. Mevlana meydanında 4.500 kişiye kek ve meyve suyu ikram edildi. 

Binlerce yıllık geçmişe uzanan insanlık tarihi boyunca gelen rehberlerin, peygamberler silsilesinin sonuncusunun ve barış dini İslam’ı müjdeleyen sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed’in s.a.v olduğunu vurgulayan Beşir derneği 3.Bölge Koordinatörü Mustafa Şahin, şöyle devam etti:

"O, insanların en hayırlısıydı, herkesin güvendiği Muhammed-ül Emindi. Allah'ın insanlar arasından seçtiği doğruluk timsaliydi, güzel ahlakıyla, engin hoşgörüsüyle, adaletiyle, merhametiyle, mütevazılığıyla bütün insanlığa kucak açan örnek bir şahsiyetti. Onun yaşayışı, onun hadis-i şerifleri, onun sünneti sayesinde insanlığın önünde aydınlık bir devir başlamıştır. Bu bakımdan, Mevlit Kandili, Peygamber Efendimizin yaşayışını, hadis-i şeriflerini, mesajlarını yeniden hatırlamak, yeniden düşünmek ve layıkıyla anlamak için bir fırsattır."

Âlemlere rahmet olarak gönderilen Hz. Muhammed'in s.a.v hayatının, eminliğinin, cesaretinin ve diğer tüm özelliklerinin günümüzde genç nesillere tam manasıyla anlatılması gerektiğine işaret eden Şahin, "Çünkü Peygamberimiz s.a.v dünya ve ahiretteki yol göstericimizdir. Allah c.c yolunda Peygamberimizin çizgisinde yürümeli, özellikle evlatlarımıza bunu benimsetmeliyiz.

Şahin, hayatımızı, peygamberimizin hadisi şeriflerine ve sünnetlerine uygun bir şekilde sürdürülmesi gerektiğine dikkat çekerek, şunları kaydetti:

"Eminiz ki insanlığın kurtuluşu bu yoldadır. Onun güzel ahlakını ve olaylar karşısındaki duruşunu bugün en iyi şekilde idrak etmeliyiz. Kandiller aynı zamanda birlik ve beraberliğimizi güçlendirmemizi sağlayan halis günlerdir. Dünyanın neresinde olursa olsun mazlumların seslerine kulak vermeliyiz. Türkiye’mizde, Suriye’de, Halep'te, Filistin'de, Kerkük'te, Bayır Bucak’ta, Afrika'da, Myanmar'da... Nerede bir garip varsa elimizin uzandığı kadar onlara dokunmalıyız. Allah ateş altında olan, zulüm gören tüm kardeşlerimizin yardımcısı olsun. Tüm İslam coğrafyasının mübarek Mevlid Kandili'ni tebrik ediyor, bu gecenin ülkemize, Müslüman âlemine ve insanlığa hayırlar getirmesini, Temenni eder, “Tüm Şehitlerimize Allah' c.c Rahmet Dilerim.