Yorgun Bedenlere Yaslanacak Bir Duvar Oluyoruz

 

 

Suriye’nin İdlib kentinde yaşanan çatışmalar nedeniyle ülkemize doğru göç eden savaş mağdurlarına yönelik İdlib’in Killi bölgesinde 7.500 kişilik bir yaşam alanı projemiz ile idlibli yorgun bedenlerin yaslanacakları bir duvar oluyor, başlarını sokacakları bir yuva inşa ediyoruz.

 

Ülkemizin sınır komşusu olan Suriye’de 2011 yılında çıkan iç savaş sonucu ülkemiz içerisine milyonlarca mülteci göç etmiş yine milyonlarca mülteci de sınırlarda devletimiz ve sivil toplum kuruluşları tarafından oluşturulan çadır kentlerde yaşamaya başlamıştır. Bu süreçte devletimizin çalışmaları yanında sivil toplum kuruluşları da yaşanan drama duyarsız kalmamış ve ülkemizin merhamet elini mültecilere uzatmıştır.

 

Beşir Derneği olarak bizlerde bu kapsamda 2011 yılında faaliyete aldığımız Suriye Koordinatörlüğü aracılığıyla bölgede aktif bir şekilde göreve başladık. Kilis ve Reyhanlı’da bulunan lojistik depolarımız, aşevlerimiz ve fırınlarız ile gerek ülkemiz gerekse de sınırda bulunan kamplarda savaş mağdurlarının yardımına koşuyor aynı zamanda yine Suriye sınırları içerisinde bulunan (Azez-İdlib-Etarip-Eriha) 4 adet paylaşım mağazamız ile savaş mağdurlarının tıpkı bir marketten alışveriş yapar gibi ihtiyaçlarını karşılamaya devam ediyoruz.

 

Sık Sorulan Sorular
 

HIZLI BAĞIŞ

 

Son olarak geçtiğimiz aylarda İdlib içerisinde yaşanan çatışmalar nedeniyle ülkemize doğru başlayan göç dalgasına yönelik devletimizin aldığı tedbirler çerçevesince çalışmalar yürüterek, İdlib’in Killi mevkisinde bulunan 4 bin metrekare araziye, içerisinde cami, sağlık ocağı ve çocuk parkı gibi sosyal donatılardan oluşan 7.500 kişinin barınabileceği yaşam alanını hizmete sunuyoruz. Her bir evin 40 metrekare olduğu briket evler içerisinde mutfağı, banyosu, tuvaleti ve kendi özel bahçe alanı bulunuyor. 

 

Evin Özellikleri

 

40 m2'den oluşan briket evlerimiz; oturma odası, ebeveyn odası, tuvalet, banyo, mutfak ve kapalı bahçe alanı ( avlu) olan, alt zemin dolgu sonrası betonla yalıtımının sağlanması ve üst çatının da betondan inşa edilerek yazın ve kışın hava koşullarından etkilenmemesi sağlandı.

1 tonluk su tankı bulunan evlerimiz tam bir aile alanı olarak tasarlandı. Tüm ihtiyaçlarının evlerinin içerisinde giderecek olan ailelerimiz yıllardır bez çadırlardan kurtulcak olmanın sevincini yaşıyorlar. 

40 metrekarelik 2. ve 3. etap briket ev yapımını hızla devam ettiriyoruz. İnşaa maliyetlerinin sürekli arttığı Suriye şartlarında projenin devam edebilmesi için desteğinize ihtiyacımız var.

  

 

 

 

Destek Olmak İster misiniz?

 

Briket ev projemize destek olmanın pek çok yolu var. Öncelikle bu projemize 1 tl dahi olsa destekte bulunabilirsiniz. Suriye yazıp 4012, 4032 ve 4042'ye SMS göndererek kolayca bağışta bulunabileceğiniz gibi banka hesaplarımıza bir briket evin toplam maliyeti olan 7.500 tl tutarı hesaplarımıza yatırabilir, sadaka-i cariye yerine geçecek olan bu evlere isim verebilirsiniz.

 
 

Sadaka-i Cariye Nedir?

 

Resûlullah Efendimiz (s.a.s.), “İnsan öldüğü zaman amelleri(nin sevabı) kesilir, üç amel hariç: Sadaka-i câriye, yararlanılan ilim ve ebeveynine dua eden sâlih evlât” buyurmuştur. (Müslim, Vasiyye, 14) ‘Sadaka-i cariye’ devamlı kullanılan sadakalardır. Hz. Peygamber (s.a.s.), ilim ve sâlih evlattan başka, sadaka-i cariye kabilinden olan; mescidin, yolcular için inşa ettirilen evin, insanların istifadesi için akıtılan suyun, sağlığı tam iken verilen malın sevabının ölümünden sonra da kişiye ulaşacağını müjdelemiştir. (İbn Mâce, Sünne, 20)
Bağış Yapın