Kapat

Güney Asya Beşir Derneği ile Çifte Bayram Yaptı

Bangladeş te su kuyusu projesi

    Su, canlıların hayatını devam ettirebilmesi için, toplumların ve medeniyetlerin kendilerini geliştirebilmesi adına  önemli yer tutan  bir yaşam kaynağıdır. Susuzluk çeken, mazlum coğrafyaların sıkıntıları, yoksulluğu ve kuraklığı uzun zamanlardır devam etmektedir.Dünyanın kurak ve yoksul bölgelerinden olan Afrika ve Asya kıtalarında yaşayan milyonlarca insan susuzluk problemi çekerek hayatlarını idame etmektedirler.

     Bu ülkelerdeki insanlar, kısıtlı su alanlarından taşıma ile kullandıkları suların çamurlu ve mikroplu olması sebebiyle çeşitli hastalıklar ve ölümlerle burun buruna kalmaktadırlar. Fakirlikle, sosyal ve siyasi problemlerle boğuşan bu bölgelerdeki insanların temiz suya ulaşmaları neredeyse imkansız hale gelmiştir. İnsanlar temiz suya ulaşabilmek için ellerinde su bidonları ile kilometrelerce yol katetmekte ve hayatlarının büyük kısmını bu su yollarında geçirmektedirler. 

    Tüm bu olumsuzlukların farkında olan Beşir Derneği  kurulduğu günden beri yoksulluk ve kuraklık olan bölgelerde çatlamış dudaklara hayat olmaya devam etmektedir. Yine Beşir Derneği, başlatmış olduğu ''Su kuyusu projesi''kapsamında ihtiyaç olan bölgeleri uzman ekiplerin öncülüğünde seçmekte ve  su kuyuları açmaktadır.Binlerce insanın temiz ve sağlıklı suya kavuşmaları için hizmet vermekte olan ekiplerimiz ,açılan bir su kuyusundan binlerce kişinin istifade etmesini sağlamaktadır.Bu minvalde çalışmalarına hız veren ekiplerimiz daha önceki yıllarda da Bangladeş halkını yalnız bırakmayarak bu bölgede faaliyetlere hız vermişti. Geçtiğimiz Kurban Bayramında Bangladeş Meherpul Bölgesindeki köylerin temiz içme suyuna kavuşması da buna örnek teşkil etmiştir. Yoğun olarak çalışmalarımıza hız verdiğimiz bu yoksul ve kurak coğrafya, 2016 yılı kapsamında 10 adet su kuyusunun  açılmasıyla birlikte  temiz suya kavuşmuş oldu.Yapılan bu faaliyetlerle halkın hayır dualarına vesile olan Beşir Derneği gönül erleri Dünya’nın dört bir tarafında çalışmalarına aralıksız devam etmektedir. Ayrıca '' Su kuyusu projesi '' kapsamında yapılan çalışmaların hızlı bir şekilde sonuçlanmış olması açılacak onlarca su kuyusunun habercisi olmuştur.