Kapat

Endonezya İçin Acil Yardım Çağrısı

Endonezya'da meydana gelen 7,5 şiddetindeki deprem nedeniyle binlerce kişi hayatını kaybetti. On binlerce afetzede temel insani malzemelere ihtiyaç duyuyor.


Endonezya'nın Sulawesi Adası’nda meydana gelen 7,5 büyüklüğündeki deprem ve onun tetiklediği tsunami sonucu hayatını kaybedenlerin sayısının 1558’e yükseldiği bildiriliyor. Deprem ve tsunami felaketinde 2 bin 549 kişinin yaralandığı, 100'ün üzerinde kişinin kayıp olduğu söyleniyor. Bölgede 61 bin 867 kişinin geçici barınaklara yerleştirildiği, 2 binden fazla okul binasının hasar gördüğü ve eğitime devam edilebilmesi için geçici sınıflar kurulacağı ifade ediliyor.

 

Arama-kurtarma çalışmaları devam ediyor ancak günler ve saatler ilerledikçe enkaz altındakilerin kurtulmasına dair ümitler tükeniyor. Enkaz altındakilerin kurtulmayı, kurtulanların ise yardımları beklediği Endonezya’da kardeşlerimizin yanında olabilmek için acil yardım çağrısında bulunuyoruz.

 

Gıda, giyim, içme suyu, ilaç, bebek bezi, çadır, battaniye gibi hemen her türlü temel insani malzemeye ihtiyaç duyan Endonezyalı kardeşlerimiz, bizlerden acil yardım bekliyor. Siz de ACİL yazıp 4032’ye sms göndererek ₺10 yardımda bulunabilir, kampanyamıza destek olabilirsiniz.

 

Yaklaşık 150 Milyon Kişi Risk Altında

 

Endonezya Ulusal Afet Yönetim Ajansı'nın (BNPB) verilerine göre, 17 bin 500 adadan oluşan Endonezya'da 3,8 milyon kişinin tsunami, yaklaşık 148 milyon 400 bin kişinin ise deprem riski olan bölgelerde yaşıyor.