Kapat

Doğu Guta’da Yine Kimyasal Silah Kullanıldı

Suriye'de gerginliği azaltma bölgesi Doğu Guta'da, Esed rejiminin saldırılarında son 24 saatte 4'ü çocuk 15 sivil öldü.


Suriye'de gerginliği azaltma bölgesi Doğu Guta'da, Esed rejiminin saldırılarında son 24 saatte 4'ü çocuk 15 sivil öldü. Rejim güçleri, muhaliflerin cephe hatlarına klor içerikli kimyasal silahla saldırdı.


Başkent Şam'da rejimin 5 yıldır askeri kuşatma altında tuttuğu Doğu Guta, Astana anlaşmaları çerçevesinde "Gerginliği Azaltma Bölgesi" ilan edilmişti. Rejimin garantörü Rusya, 22 Temmuz'da ateşkesin yürürlüğe girdiğini duyurmuştu. Ancak buna rağmen rejimin saldırıları aralıksız sürüyor.


Bölgeden gelen son haberlere göre zulüm, Doğu Guta’da tüm şiddetiyle devam ediyor. Burada insanlar açlık ve sefaletin yanı sıra üzerine yağan klor ve misket bombalarıyla da boğuşuyorlar. Buraya hiçbir şekilde yardım ulaşamıyor. Saldırılarda ölen çocukların haddi hesabı yok ve yine binlerce çocuk çeşitli hastalıklara yakalanmış ve herhangi bir ilaç bulunamıyor.


Doğu Guta'daki AA muhabirinden alınan bilgiye göre, hava, topçu ve misket bombalı saldırılarda 4'ü çocuk 15 sivil yaşamını yitirdi. Bölgedeki Duma, Arbin, Sakba ilçeleri ile Hamuriyye beldelerine düzenlenen saldırılarda onlarca sivil de yaralandı. Yaralılar çevredeki hastanelere kaldırıldı. Öte yandan, rejim güçleri gece ve bugün öğle saatlerinde Haresta'da askeri muhaliflerin cephe hatlarına klor içerikli bombayla saldırdı.


Beşir Derneği, Suriyeli muhacir kardeşlerimiz için çeşitli kamplarda kardeşlerimizin yaralarını sarmaya devam ediyor. Kamplar arasında daha hızlı bir şekilde sıcak yemek yetiştirmek için “Mobil Aşevlerini” hazırda bulunduruyor. Beşir Derneği temel gıda gereksinimlerinin yanı sıra battaniye, yakacak ve giyecek yardımlarında da bulunuyor.