Kapat

Diyanet İşleri Başkanlığı İftarına Büyük İlgi

Diyanet İşleri Başkanlığı himayesinde Filistinli Esirler ve Aileleri Dayanışması iftar yemeği Sepetçiler Kasrı'nda düzenlendi. İftar yemeğine Başbakan Yardımcısı Bozdağ, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Beşir Derneği’nden Genel Başkan Yrd. Doç. Dr. Cevdet Şanlı ve Genel Sekreter Fatih Sarıyar, Ukba Derneği’nden Genel Başkan Ramis Araz ve yönetim kurulu üyesi Adem Topal ve Filistinli yetkililer katıldı.

Sepetçiler Kasrı'nda Diyanet İşleri Başkanlığı himayesinde düzenlenen Filistinli Esirler ve Aileleri Dayanışması iftar yemeğinde “Türkiye ve Filistin Dayanışma Vakfı”nın kurulacağı müjdesi verildi.

 “Bu vakıf önemli bir vazife üstlenecek”

Yemeğin ardından konuşan Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Filistinli Esirler ve Aileleri Dayanışması'nın iftar yemeğinde, Türkiye ve Filistin Dayanışma Vakfı'nın kurulacağını söyledi. Tarihi bir akşamda bir arada olduklarını belirten Bozdağ, "Bu vakıf önemli bir vazifeyi yerine getirerek, esir bulunan Filistinlilere ve onların ailelerine yardım yapacak" dedi.

“Vakfın temeli harç değil gönül ile atılacak”

 Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez ise, "Yüce dinimizin bizi birleştiren esaslarıyla birlikte bu kadar musibetle karşılaştıkları halde hala neden farklı bölgelerde farklı hükümetler, farklı devletlerde hala neden kalpler parçalanmış, bunu anlamakta zorluk çekiyorum. Bu durum oradaki kardeşlerimize iletilsin. Ramazan ayında bütün müminler ayrı bir hüzün içinde. Çünkü Bağdat'ta, Suriye'de, Mısır'da, Filistin'de, Myanmar'da, Doğu Türkistan'da, dünyanın muhtelif yerlerinde Müslüman kardeşlerimizin çektikleri ızdırapları hep birlikte hissettik. Bugün bu iftar sofrasında aslında çok önemli bir temel atmak için bir araya geldik. Bu temel kürek ve harç ile değil gönül ile atılacaktır. Bu da Filistin Büyükelçisi'nin hazırlamış olduğu ve bize getirdiği bir vakfın kuruluş temelidir" diye konuştu.