Kapat

Çorum'da İftar Sofraları Dolup Taştı

Beşir Derneği Çorum Temsilciliği tarafından düzenlenen iftar sofraları gönüllere ulaştı.

  Beşir Derneği Çorum Temsilciliği, ‘Gönüller Yapmaya Geldik’ diyerek çıktıkları yolda, günlük 300 kişilik iftar yemeği ile ihtiyaç sahiplerinin gönüllerini fethedip, dualarına talip oluyor. 150 kişilik iftar menüsünü bizzat ailelerin adreslerine teslim eden Beşir Derneği gönüllüleri, dernek merkezi önüne kurduğu iftar çadırı ile de ihtiyaç sahiplerine, mülteci ailelere, öğrencilere ve kendisine gönül sofrasında yer bulmak isteyen herkese ikramlarda bulunuyor. Hayır sahiplerinin bağışlarını, ihtiyaç sahiplerine ulaştırmak konusunda kendilerini hizmetkar kabul ederek yol yürüyen gönül erleri, başarıyla yürüttüğü çalışmalarla da verenle alan el arasında köprü görevini sürdürüyorlar.

  Türkiye genelinde ve dünyanın dört bir yanında çok sayıda şubesi bulunan Beşir Derneği, Çorum Temsilciliği aracılığı ile Çorum’da da başarılı çalışmalara imza atıyor. Garip gurabanın sofrasında bir dilim ekmeği güler yüzle ve hürmetle ulaştırmak için başlattıkları gönül seferberliğini devam ettiren Beşir Derneği, Ramazan ayının ilk gününden itibaren kurduğu iftar çadırı ile büyük bir hizmete daha vesile oldu.

  Çoğunluğu mülteci aileler olmak üzere, ihtiyaç sahibi ailelerin evlerine iftar yemeğini vaktinde ulaştıran Beşir Derneği, gerçekleştirdiği başarılı organizasyonla ihtiyaç sahiplerinin olduğu kadar, bağış yapan hayır sahibi Çorumlular’ın da güvenini ve takdirini kazanmış durumda.

  İftar vaktine 45 dakika kalarak seferber olan ekipler, yemeklerin sıcak sıcak ailelere ulaştırılması için itinalı bir çalışma sergiliyor.

  Beşir Derneği Çorum Temsilcisi Murat Beşikcioğlu, diğer günlerde de insanların ihtiyaçlarına cevap verip çare üretebilmek için çalıştıklarını, ancak Ramazan ayına özel olarak adeta seferberlik başlattıklarını söyledi.

  “Yılın tüm günü paylaşmak esasken, hususen Ramazan ayında paylaşmak ve yardımlaşmak daha bir önem kazanıyor. Gariplerimiz var, yolda kalanlarımız var, vatanından uzakta yurt tutmaya çalışan muhacirlerimiz var, öğrenci kardeşlerimiz var ve tüm bunlara kendini hizmetkarlığa adayıp, dua almak ve gönül kazanmak derdinde olan Beşir Derneği gönüllüleri var. Cümlemiz el ele verip, iftar sofrasını gönül sofrasına dönüştürmek için varımızı-yokumuzu ortaya koyduk.” diyen Murat Beşikcioğlu, organizasyon için bağışta bulunan hayır sahiplerine ve çalışmalara el verip yük omuzlayan Beşir Derneği gönüllülerine teşekkür ettiğini bildirdi.

  Çorumlu hayırseverlere çağrıda bulunan Dernek Temsilcisi Murat Beşikcioğlu, zekat ve sadaka olarak kabul ettikleri bağışları, büyük bir titizlikle takip ettiklerini, zekat olarak verilen emanetlerin usulünce yerine ulaşması için titizlikle çalıştıklarını bildirdi.

   Özellikle tespit edilen adreslere giden yemekleri zekat bağışlarından organize ettiklerini söyleyen Beşikcioğlu, “Bağışçılarımızın bu konuda bize olan güvenleri çok yüksek. Hamdolsun bu konuda bir kuruşu bile zayi etmediğimiz gibi, veriliş niyetine uygun olarak da yerine ulaştırıyoruz. zekat paraları fakir fukara için yemek parası olarak verilmişse, kesinlik kesinlikle o para o şekilde tasarruf ediliyor. Çadırda ağırladığımız misafirlerimiz arasında, imkanı yerinde olduğu halde, gönül sofrasının bereketinden istifade etmek isteyen kardeşlerimiz de olabiliyor, bu nedenle zekat ayrı, sadakalar ayrı değerlendiriliyor.” dedi.

   Bu sofranın Halil İbrahim Sofrası olduğunu kaydeden Beşikcioğlu, sofrada herkese yer olduğunu belirterek, “Bir gariple omuz omuza bir sofrada oturmanın bereketine inanmış her kim varsa, onların da başımız üstünde yeri var. Bu sofra ihtiyaç sahiplerine, yolda kalmışlara, öğrencilere, çocuklara, garip-gurabaya, gönül sofrasının bereketinden istifade etmek isteyen her kim varsa. onların cümlesine açıktır.” sözleriyle herkesi Ulukavak Mahallesi Varinli Caddesi Erdoğan Apt. No:75adresindeki dernek merkezi önüne kurdukları iftar çadırına davet etti.

Beşikçioğlu, bağışta bulunmak isteyen hayır sahiplerine de çağrıda bulunarak, daha çok kişiye ulaşabilmek için bağışlara ihtiyaç duyulduğunu, 0532 780 47 57 ve 0364-777 15 25 nolu telefonlardan kendilerini ile irtibat sağlanabileceğini duyurdu.


VAKİTTE BEREKET, ÇORBADA MUHABBET

İftar saatinin bereketiyle coşan gönüller, Beşir Derneği’nin iftar çadırında, çorbayı muhabbet diyerek yudumluyor.

Herkesin teklifsizce gelip, güleryüzle karşılanarak yer bulduğu iftar çadırı şimdilik ortalama 150 kişiyi ağırlıyor.

Titizlikle hazırlanan iftar menüsü, aynı titizlikle misafirlere ikram edilirken, Beşir Derneği Çorum Temsilcisi Murat Beşikcioğlu, “Burada ikram ettiğimiz yemeklerin değeri kadar, gelen misafirlerimize hürmet ediyor olmamız da çok önemlidir. Zira bir kişiye ne ikram ettiğiniz değil, onu nasıl ikram ettiğiniz önemlidir. O nedenle biz hürmeti ve güler yüzlü olmayı değişmez ilke kabul ederek, misafirlerimizin gönlünü kazanmayı ve dualarına nail olmayı istiyoruz. Tüm gönüllü kardeşlerimiz bu bilince hareket ederek, tüm misafirlerimizi evinde ağırlar özenle ağırlamaktadır.” dedi


Fotoğraf Galerisi