Kapat

Beşir Derneği’nin Su Kuyuları Projesi Devam Ediyor

Antalya Beşir Derneği Su Kuyusu, Afganistan’ın kurak topraklarına ferahlık oldu.


Dünya Sağlık Örgütü’nün son yayınladığı rapora göre; Dünyada her 6 kişiden biri yeterli miktarda içme suyundan mahrum olarak yaşıyor. Her 2 kişiden birinin içtiği su ise sağlıksız. Susuzluktan ya da temiz olmayan suların kullanılması sebebiyle her gün, çoğunluğu çocuk olmak üzere, 10 bin kişi hayatını kaybediyor.

 

Su, insanoğlunun yaşamını sürdürebilmesi için zaruri bir kaynaktır. Fakat dünyamızda yaşanan kuraklıktan dolayı çoğu insan su kaynaklarından mahrumdur. Bir de fakir coğrafyaların ekonomik yapısı, artezyen sularının kullanımına da olanak tanımıyor. Gereken teknik yeterlilik ve saha araştırmaları yapacak eleman ve envanter olmadığı için dünyada birçok insan susuzluktan dolayı birçok hastalığın pençesine düşmüş durumdadır.

 

Beşir Derneği, su kuyusu projeleri geliştirerek kurak ve çorak ülkelerdeki insanları suyla buluşturuyor. Bugüne kadar Asya ve Afrika’da yüzlerce kuyu açan Beşir Derneği, bu hizmetine devam ediyor. Bu kapsamda Afganistan’ın Mezar-ı Şerif Bölgesi’ndeki Belh vilayetine bağlı Karti Sakhi’de yeni bir su kuyusu açıldı.

 

Beşir Derneği Antalya Temsilciliği’nin hayratı olarak dualarla açılan su kuyusu, bölge halkının yüzünü güldürdü. Çatlamış dudakları, kavrulmuş gönülleri ferahlatan bir müjde gibi açılan su kuyusundan toplam 1142 kişiyi oluşturan 253 aile yararlanıyor.


Fotoğraf Galerisi