Kapat

Beşir Derneği’nin Faaliyetleri Muharrem Ayında Artarak Devam Ediyor

Beşir Derneği, Muharrem ayına girmenin heyecanıyla etkinliklerini artırarak sürdürüyor.

Muharrem ayı, ilahi bereket ve feyzin, Rabbani ihsan ve keremin coştuğu ve bollaştığı bir aydır.İçinde bulunduğumuz bu ayda, Hz. Âdem’in (a.s) tövbesinin kabul edilmesi, Hz. Yunus’un (a.s) balığın karnından kurtulması, Hz. Nuh’un (a.s) ve gemidekilerintufandan kurtulması, Hz. Eyyüb’ün (a.s) yaralarının şifa bulması, Hz. İbrahim’in (a.s) atıldığı ateşin gül bahçesine dönüşmesi gibi pek çok önemli ve mucizevi olay vuku bulmuştur. Muharrem ayının onuncu gününü ise aşure günü olarak biliriz ve hem İslam tarihi açısından hem de kültürümüz bakımından adeta paylaşmanın ve kardeşliğin sembolü olmuş bu önemli günü, yıllardır büyük bir coşku, heyecan ve muhabbetle karşılamışızdır.

 

Allah’ın (c.c)peygamberlerine çeşitli ikram ve ihsanlarda bulunduğu bu faziletli gününbilincine sahip olan ve 14 asırlık kadim kültürün varisi olma inancıyla hareketeden Beşir Derneği, aşure gününün ruhuna uygun çalışmalarına her yıl olduğugibi bu yıl da devam edecek.


Daha önceki yıllardaTürkiye’nin 81 ilinde ve birçok ilçesinde aşure gününde halka aşure ikram edenBeşir Derneği, bu yıl da hayırsever bağışçılarının destekleri ve gönüllülerininyoğun ve titiz çalışmalarıyla hazırlanan aşureleri tüm Türkiye’de halka ikramedecek. Beşir Derneği, yapılacak olan aşure dağıtım organizasyonuylapaylaşmanın önemi yeniden hatırlatmak, toplumda birlik, beraberlik, kardeşlikve muhabbetin yaygınlaşmasını sağlamak hedefliyor.

 

Paylaşmanın,dayanışmanın, birlikteliğin ve sevginin ifadesi, bolluk ve bereketin simgesiolan aşure ve kültürümüzde artık sembol haline gelmiş diğer unsurların buderin, mecazî anlamları; toplumumuz için bugün her zamankinden daha fazla önemtaşımaktadır. Beşir Derneği de bu birlik ve beraberliğe katkı sunmak için heryıl Türkiye genelinde binlerce kişiye aşure dağıtıyor.

 

Beşir Derneği Ankara Bölge Müdürlüğü, bu kapsamda bu yılki Muharrem ayı faaliyetlerinin ilkini gerçekleştirerek Hacı Bayram Camii’nde Cuma namazını müteakiben cemaate 5000 kişilik aşure ikramında bulundu. Cemaatin beğenisini toplayan etkinliğe önümüzdeki günlerde de tüm Türkiye genelinde devam edilecek.


Fotoğraf Galerisi