Kapat

Beşir Derneği’nden Gazze’ye Yardımlar Devam Ediyor

Kurban Bayramının hemen öncesinde Filistin halkının insani ihtiyaçlarını karşılamak için Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) öncülüğüyle,Beşir Derneği’nin ve bir çok STK’nın destekleriyle hazırlanan ve içinde 2 bin 500 ton insani yardım malzemesi bulunan 2. insani yardım gemisi, Mersin Limanı'ndan hareket etti.

        Kurban Bayramının hemen öncesinde Filistin halkının insani ihtiyaçlarını karşılamak adına Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) ve Kızılay öncülüğüyle hazırlanan ve Beşir Derneği gibi  bir çok  STK’nın destekleriyle oluşturulan 2. insani yardım gemisi  Mersin Limanı'ndan hareket etti. İçinde 2 bin 500 ton insani yardım malzemesi bulunan  ‘'Eclips Majuro’'adlı insani yardım gemisi  Mersin Limanından Gazze’ye doğru hareket etti.Yardım gemisinin taşıdığı 2 bin 500 ton insani yardım, çocuklar için 100 bin okul çantası ile kırtasiye seti,512 takım anaokulu seti 350 bin giysi ve 1000 bisikletin olması olması dikkat çekti.Ayrıca Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) yetkililerinden edinilen bilgiye göre İkinci iyilik gemisinde , 10 bin çift erkek çorabı,100 tekerlekli sandalye, bin 288 ton un, 170 ton pirinç, 95 ton yağ, 64 ton yardım malzemesi olduğu ifade edildi.

       Kurban Bayramı öncesinde Filistin halkına dağıtılacak olan insani yardım malzemesine destek veren Beşir Derneği Yurtdışı Koordinatörlüğünden alınan bilgiye göre ikinci yardım gemisine 25 ton insani yardım malzemesi 1259 adet gıda kumanyası verildi.Kumanyaların içeriğinde ise 2  buçuk ton pirinç,1 ton kırmızı mercimek,bin 200 kilo bulgur, bin 200 kilo fasulye,2250 kilo toz şeker, 1 ton salça,6 yüz kilo çay,6 yüz kilo. zeytin,2250 kilo makarna, 1 ton tuz,1 iki yüz adet reçel,1 iki yüz kilo un şeklinde temel yardım malzemesi olduğu ifade edildi.

 2 BİN 500 TON İNSANİ YARDIM GÖTÜRECEK

Dün sabah saatlerinde yola çıkan 137 metre uzunluğunda, 23 metre genişliğindeki Marshall Islands bayraklı Eclips Majuro isimli yük gemisi, gece saatlerinde Mersin Limanı’na ulaştı. Limanda 12. rıhtıma demir atan gemiye 2 bin 500 ton insani yardım, çocuklar için okul çantası ve kırtasiye seti ile 300 bin giysi ve bin bisiklet Gazzelilere yüklenecek. Gemiyle ayrıca 100 tekerlikli sandalye de engelli vatandaşlara ulaştırılacak. Sabah saatlerinde gemiye yükleme işlemi başlarken, gemi bugün saat 17.00’da düzenlenecek törenle yola çıkacaktı


Fotoğraf Galerisi