Kapat

Beşir Derneği, Zeytin Dalı Harekâtının Başlamasının Ardından Bölgede İncelemelerde Bulundu

AFAD ve Türk Kızılayı’nın Zeytin Dalı Harekâtının başlamasının hemen ardından bölgede yaptıkları inceleme çalışmalarına Beşir Derneği de katıldı.


AFAD ve Türk Kızılayı’nın Zeytin Dalı Harekâtının başlamasının hemen ardından bölgede yaptıkları inceleme çalışmalarına Beşir Derneği de katıldı. Afrin'de terör örgütü PYD/PKK ve DEAŞ unsurlarına yönelik başlatılan Zeytin Dalı Harekâtının başlamasından sonra bölgede incelemelerde bulunan Beşir Derneği Yurtdışı Koordinatörü Abdülhakim Bayram, “Olası göç dalgasına yönelik yapılabilecek yardımlarla ilgili bölgede incelemelerde bulunduk” dedi.

 

Harekâtın başlamasının hemen ardından Azez'de temaslarda bulunan, olası göç hareketine karşı eylem planını belirleyen ve yerel makamlarla insani diplomasi yürüten AFAD, Türk Kızılayı ve Beşir Derneği yetkilileri, bölgedeki insani yardımın kesintisiz ve ayrım gözetmeksizin sürdürülmesi noktasında ilgili kurumlarla koordineli şekilde çalışmaların sürdürüldüğünü ifade etti.

 

Azez ve Fırat Kalkanı bölgesinde Afrinli sivillerin ihtiyaçlarını karşılamak için çaba gösterildiğine işaret eden Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, gerekli hazırlıkların yapıldığını aktardı. Kınık, özellikle kuzey Suriye'de birden çok kez göç etmek zorunda kalmış yaklaşık 6,5 milyon insan bulunduğunu, bunların da zor şartlar altında yaşamlarını sürdürmeye çalıştıklarını vurgulayarak Kızılay’ın Türkiye içindeki, gerekse Suriye içindeki Suriyelilerin korunması, ihtiyaçlarının sağlanması için imkânlarını seferber edeceğini bildirdi.

 

Afrin bölgesinde 450 bin kişinin yaşadığı tahmin ediliyor. Afrin’de yaşayan yaklaşık 50 bin kişinin bölgeden çıkmak istediği bildiriliyor. Bu 50 bin kişilik olası göç ihtimaline yönelik Azez’de barınma merkezi oluşturulacak. Beşir Derneği de Kızılay ve AFAD’la birlikte yeni kamp bölgelerinin kurulacağı alanları inceledi. Bu kampların çok hızlı bir şekilde kurulması için çalışmalar yürütülüyor. Kamplara içme suyu kuyuları, günlük gıda tesisi, üstyapı, tuvalet gibi alanlar da inşa edilecek.

 

Öte yandan Beşir Derneği, ‘Her zamanki gibi gün birlik olma, devletimizin, ordumuzun ve milletimizin yanında olma günüdür’ diyerek tüm gönüllülerine çağrıda bulundu. Beşir Derneği olası göç dalgasına karşılık Kilis ve Reyhanlı Lojistik Merkezlerindeki yardımları 2 katına çıkaracak vaziyette gerekli tüm hazırlıklarını tamamladı. Günlük 200 bin ekmek ve 21 bin kişilik sıcak yemek üretmek için aşevi ve fırınlar hazır durumda.


Fotoğraf Galerisi