Kapat

Beşir Derneği

Beşir Derneği Sancaktepe’de Aşure İkram Etti

Hicri takvime göre Muharrem ayının 10’uncu günü olan “Aşure Günü” dolayısıyla Beşir Derneği Sancaktepe Temsilcisi Erkan Ünal ve Beşir Derneği gönüllüleri, vatandaşlara aşure ikramında bulundu.

“Aşure selamet yemeğidir”

Organizasyon nedeniyle bir konuşma yapan Beşir Derneği Sancaktepe Temsilcisi Erkan Ünal şunları söyledi, “Hz. Nuh (a.s.) ve ona inanıp beraberinde gemisine binen müminlerin, Muharrem’in onuncu günü sağ ve salim olarak Cudi dağının eteklerine inerek karaya ayak bastıklarını okuduk. Hz. Nuh’un da (a.s.) bu nimete şükretmek için o gün oruç tuttuğunu ve müminlere de oruç tutmalarını söylediğini biliyoruz. İftar vakti yaklaştığı zaman, Hz. Nuh a.s., “Kimin yanında yiyecek olarak ne kaldı ise onu getirsin.” buyurmuştur. Bunun üzerine kimisi bir avuç buğday, kimisi bir avuç nohut ve kimisi bir miktar pirinç derken, yedi çeşit hububat toplanmıştır. Hz. Nuh a.s. bunları karıştırmış ve böylece bir çeşit yemek pişirilmişti. Müminler iftarlarını bu yiyeceklerle açmışlar, Nuh a.s.’ın bereketiyle hepsi doymuşlardır. Bir nevi tatlı mahiyetinde olan bu yemeğe, tufandan kurutuluşu ifade eden “selamet yemeği” denmiştir.”

Osmanlı’da Muharrem ayının onuncu gününden başlamak üzere ay sonuna kadar İstanbul’un bütün evlerinde iki kâse de olsa aşure pişirmek bereket sayılırdı. Her sınıftan kimseler buna özen gösterir ve özellikle onuncu gün pişirmeye dikkat ederdi.

“Kaynaşma ve muhabbetin en tatlı hali aşure”

Biz de bu vesileyle hem insanlarımız arasında kaynaşma ve muhabbet olsun hem bereket olsun hem de bu güzel gelenek devam etsin diye böyle bir etkinlik gerçekleştirdik. İlgi güzel oldu. İnşallah bu tür faaliyetlerimiz devam edecek.”