Kapat

Beşir Derneği Sancaktepe Temsilciliğinden Suriye Koordinatörlüğüne Ziyaret

Beşir Derneği Sancaktepe Temsilciliği gönüllülerinden oluşan bir heyet Beşir Derneği Suriye Koordinatörlüğü’nü ziyaret etti.

Suriye Koordinatörlüğü’nün yürüttüğü yardım faaliyetlerini yerinde görmek ayrıca Kilis’de bulunan fırın ve aşevini ziyaret etmek  amacıyla yola çıkan heyet , yaşadıkları deneyimi bizlerle paylaştı. Sancaktepe Temsilcisi Erkan Ünal , uzun yıllardır  kesintisiz faaliyet gösteren fırın ve aşevlerinden yapılan yardımların   özellikle kamplarda yaşayan aileler için çok önemli olduğunu ve en önemli temel ihtiyaçların buralardan karşılandığını paylaştı. Ayrıca bu hizmetlerin devamlılığının sağlanması için kendilerine ve tüm Beşir gönüllülerine önemli görevler düştüğünü iletti. Daha fazla insana ulaşarak bu hizmetleri anlatmaları gerektiğini ,  daha fazla insanın hayrına vesile olma arzusu ve gayretinde olduklarını belirtti.

Suriye’de devam eden insanlık dramı neticesinde milyonlara masum   sivil vatandaş , yurtlarını terkedip başka ülkelere iltica etmek zorunda kaldı. Başka ülkelere gidecek durumda olmayanlar da Suriye sınırları içerisindeki güvenli bölgelere göç ederek oralara yerleştirildi ve kurulan kamplarda hayatlarına devam ediyorlar.

Yaşanan bu göç hareketliliği insani yardım kuruluşları başta olmak üzere pek çok kurum ve kuruluşu yakından ilgilendirmekle birlikte çözümü için de çeşitli zirveler, toplantı ve konferanslar yapılıyor. Beşir Derneği’nin Kilis’de bulunan ekmek fırını ve aşevi bunların somut örneklerinden biri. 10 bin kişilik sıcak yemek üretme kapasitesi bulanan Beşir Derneği Kilis  Aşevi’nden ve 200 bin ekmek üretme kapasitesi bulunan ekmek fırınından çıkan ekmek ve yemekler ,  her gün   bölgedeki ihtiyaç sahiplerine ve kamplarda yaşayan savaş mağduru ailelere dağıtılıyor. Yıllardır süregelen savaş nedeniyle her şeyini kaybetmiş  Suriyeli aileler başta olmak üzere bölgedeki ihtiyaç sahipleri için mutluluğa vesile olan fırın ve aşevi, dünyanın en çok insani yardım yapan ülkesi Türkiye ile mazlum Suriye halkı arasındaki kardeşlik bağlarının pekişmesine imkân sunuyor.