Kapat

Beşir Derneği Konteyner Kentte

Beşir Derneği Basın Danışmanı Ahmet Atalay ve Beşir Derneği Kilis Temsilcisi Murat Oduncuoğlu Kilis’te Suriyeli mülteciler için kurulan konteyner kentte incelemeler yaptı

Beşir Derneği Heyeti, konteyner kentte incelemelerde bulunurken, konteyner kent basın sorumlusu Arman Varol’dan bilgiler aldı.

Kilis Valiliği koordinatörlüğünde Suriyeli mülteciler için kurulan konteyner kentte 14.000 mülteci yaşıyor. Barınma, yemek, ısınma, sağlık, eğitim gibi ihtiyaçları karşılanan mülteciler iyi şartlarda yaşamlarını sürdürüyorlar.

Eğitim için okullar

Konteyner kentte Suriyeli çocuklar için anaokulu, ilköğretim ve lise var. Eğitim aralıksız olarak sürüyor. Çocuklar bilgisayar laboratuarlarında teknolojiden mahrum kalmıyorlar. Ayrıca çocukların güzel vakit geçirebilmeleri için çocuk bahçeleri de yapılmış.

Suriyeli bayanlar için halı dokuma, nakış, resim ve sanat atölyeleri bulunuyor.

Mini hastane

Acil sağlık sorunları için kentte mini hastane bulunuyor. Daha acil durumlarda Kilis ve bölge illerdeki hastanelere hasta sevki yapılıyor.

“Onlar misafirimiz değil vatandaşımız”

Konteyner kent basın sorumlusu Arman Varol verdiği bilgilerde, Suriyeli mültecileri misafir olarak değil kendi vatandaşları olarak gördüklerini belirtti. Varol; “Devletimizin tanıdığı imkanlarla biz Suriyeli mülteciler için çalışıyoruz” dedi.