Kapat

Beşir Derneği

Beşir Derneği Cezaevi Konferanslarına Devam Ediyor

Beşir Derneği, cezaevi sakinleri için 'İstanbul'un Fethi' konulu konferans düzenledi.

   Beşir Derneği, mahkumlara yönelik etkinlikler yapmaya devam ediyor. Derneğimiz, cezaevi sakinleri için Fetih Haftası dolayısıyla Trakya Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Özcan Aygün'ün konuşmacı olarak katıldığı 'İstanbul'un Fethi' konulu konferans düzenledi. Konferansa Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürü Hayrettin Karbuz, Edirne Temsilcisi Tuğrul İnce, dernek gönüllüsü Osman Yavuz da katıldı.

   Edirne Açık Cezaevi'ndeki konferansa mahkumlar büyük ilgi gösterdi. Konferansta konuşan Yrd. Doç. Dr. Özcan Aygün, “Sultan Murat'ın İstanbul'un fethini çok arzuladığını manevi rehberi olan Hacı Bayramı Veli ile paylaştığında, hak dostu büyük velinin kundakta yatan bebeği ve halifesi Köse Akşemsettin'i işaret etmesi fethin tohumlarının Edirne'de atıldığının işaretidir. Fatih'in askeri ve siyasi dehasıyla hocası Akşemsettin'in duaları, fen ile mananın birleştiğinde neler yapılabileceğinin en güzel örneği olmuştur” dedi.

   Konuşmasının devamında zafere katkı sağlamış bir çok paşa ve alimin hayat kesitlerini anlatıp hazırlıkların yapıldığı Edirne'de ki mevkileri paylaşan Aygün, Arif Nihat Asya'nın Fetih şiirini okuması ise salondaki coşkuyu arttırdı.

   Mahkumlar için dergi ve kitap projesinin yanı sıra ihtiyaç duyulan alanda yardımlar da götüren Beşir Derneği yöneticileri, “Ramazan dolayısıyla kumanya ve iftar faaliyetlerine de devam etmektedir. 


Fotoğraf Galerisi