Kapat

Beşir Derneği Arakan Bambu-Kent Projesi Tamamlandı

Beşir Derneği’nin Arakan kamplarında hayata geçirdiği 1000 ailelik bambu-kent projesi tamamlandı ve Arakanlı kardeşlerimize teslim edildi.


Bangladeş’teki Arakanlı mültecilere yönelik bin adet bambu ev ve ortak yaşam alanı projesini hayata geçiren Beşir Derneği, inşa çalışmalarını bölgenin zorlu şartlarına rağmen tamamladı. Bin Arakanlı ailenin barınma, temiz içme suyu, oyun parkı, cami, mescit, tuvalet, banyo gibi temel ihtiyaçlarını karşılayacakları bambu-kent, Arakanlı kardeşlerimize teslim edildi.

 

Bölgenin iklim şartlarına uygun, içerisinde yaklaşık 8 kişilik bir ailenin yaşayabileceği 1000 adet bambu ev projesiyle yaklaşık 8000 Arakanlı’nın barınma ihtiyacı karşılanmış oldu. Yaklaşık 30 bin metrekare alanda yapımı tamamlanan okul, mescit, su kuyuları, şadırvanlar, oyun parkı, tuvalet ve banyo gibi ortak kullanım alanları ile binlerce Arakanlı’nın yüzü güldü.

 

Kurban bayramı vesilesiyle Bangladeş’te vekâleten kurban kesim organizasyonu düzenleyerek kurban etlerini de bölge halkına ulaştıran Beşir Derneği, Arakanlılar’a yönelik insani yardım çalışmalarına hız kesmeden devam edecek.

 

Bir yıl önce yaşanan saldırılardan sonra bölgedeki mülteci sayısının 1 milyon 500 bine ulaştığını söyleniyor. Mültecilerin büyük çoğunluğu ise Bangladeş Hükümeti tarafından Kutupalong genişleme sahasına yerleştirildi. Fakat burada artan Arakanlı mülteci sayısı ve bölgenin zorlu iklim şartları insanların temel ihtiyaçlarını karşılamasını gittikçe daha zor hale getiriyor.


Fotoğraf Galerisi