Kapat

Beşir Derneği, Arakan Aşevi’nde Ziyaretçilerini Ağırladı

T.C. Dakka Büyükelçisi Devrim Öztürk ve TİKA Dakka Program Koordinatörü Ahmet Refik Çetinkaya, Arakan Aşevi’ni ziyaret etti.


Gıda yardımları, kurban eti dağıtımı, su kuyuları, sağlık yardımları, bambu-kent gibi projeleriyle Arakanlı mazlumların yardımına koşan Beşir Derneği, Bangladeş’te bulunan Kutupalong Arakan Mülteci Kampı Sahra Hastanesi Aşevi hizmetlerine de devam ediyor. T.C Sağlık Bakanlığı ve AFAD ortaklığıyla açılan sahra hastanesinin aşevi hizmetlerini üstlenen Beşir Derneği, hastanede tedavi gören hastalara yönelik doktorların belirlediği doğrultuda diyet ve normal yemek hazırlıyor.

 

Beşir Derneği’nin Arakan Mülteci Kampı Sahra Hastanesi Aşevi’ne, T.C. Dakka Büyükelçisi Devrim Öztürk, TİKA Dakka Program Koordinatörü Ahmet Refik Çetinkaya, bölgede çalışmalar yürüten AFAD, Kızılay ve Diyanet Vakfı görevlilerinden oluşan heyet tarafından ziyaret gerçekleştirildi.

 

Beşir Derneği’nin sunduğu aşevi hizmetinden oldukça memnun kaldıklarını dile getiren heyettekiler, derneğin bölgeye yönelik diğer çalışmalarından haberdar olduklarını ve yapılan her faaliyetin Türkiye’nin en iyi şekilde temsil edilmesine katkı sağladığını ifade etti.

 

Arakanlı mazlumlara yönelik yardımlarına beş yıldır devam eden Beşir Derneği, bölgeye yönelik fitre ve zekat, gıda, kurban eti, iftar organizasyonları, tıbbi malzeme, ilaç, sağlık taraması gibi yardımları ulaştırmanın yanı sıra su kuyusu ve bambu-kent projeleriyle de gönüller yapmayı sürdürecek.

 

25 Ağustos’tan itibaren Bangladeş’e sığınan ( 671.500 ) Arakanlı Müslümanların sayısı, daha önce bölgede bulunanlarla birlikte 1.1 milyona ulaştı. Bu sayının büyük bir kısmı (781.366) Bangladeş Hükümeti tarafından tahsis edilen ve Kutupalong genişleme alanında bulunan kamplarda yaşama tutunmaya çalışıyor.

 

Tamamen yardımlara bağımlı durumda bulunan Arakanlı Müslümanların 390.000’i çocuklardan oluşuyor.


Fotoğraf Galerisi