Kapat

Beşir Derneği Arakan Aşevi Hizmete Başladı

Beşir Derneği, Kutupalong Arakan Mülteci Kampı Sahra Hastanesi Aşevi’ni hizmete açtı.


Türkiye’de ve dünyada gönüller yapmaya geldik diyerek yola çıkan Beşir Derneği, T.C Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’nın (AFAD) koordinesiyle T.C Sağlık Bakanlığı tarafından Bangladeş’in Cox’s Bazar Bölgesi’nde bulunan Kutupalog Arakan Mülteci Kampı’nda inşa edilen sahra hastanesinin aşevi hizmetini üstlendi.

 

Sahra hastanesinin personel, hasta, doktor ve refakatçilerinin günlük 3 öğün yemek ihtiyacını karşılayan Beşir Derneği, 2017 yılının Ramazan, Kurban dönemlerinde ve son saldırıların yaşanmasından bu yana 39 bin 375 Arakanlı savaş mağduruna bir ailenin en az 1 ay boyunca faydalanabileceği gıda yardımlarında bulundu.

 

Bakliyat, yağ, un, tuz, salça gibi temel gıda malzemeleri, sağlık taraması, giyecek, çocuk bezi, çocuk maması, ilaç ve kurban eti gibi yardımlarına devam etmekte olan Beşir Derneği, Arakanlılar için planladığı 1000 ailelik kamp alanı projesi için harekete geçti.

 

İçerisinde okul, sağlık ocağı, aşevi, mescit, tuvalet, banyo ve ihtiyacı karşılayacak kadar su kuyusu bulunan 1000 ailelik kamp alanı kurma projesi, Bangladeş yönetiminden beklenen izinler alındığında uygulamaya konulacak.

 

Ayrıca Arakanlıların kaldığı Bangladeş’teki kamplarda her biri en az 150 m derinlikte olacak şekilde 50 adet su kuyusu projesine de başlayan Beşir Derneği, 2012’den bu yana Arakanlılar’a yönelik yardımlarda bulunuyor.


Fotoğraf Galerisi