Kapat

Beşir Derneği 6500 Arakanlı’nın Su İhtiyacını Karşıladı

Beşir Derneği, temiz içme suyu bulamamaktan kaynaklanan salgın hastalıklarla da mücadele eden 6500 Arakanlı’nın yaşadığı Tumbru Kampı’nda su kuyusu açtı.


Ramazan’da fitre, zekât ve iftar organizasyonları, Kurban’da vekâleten kurban kesimi ve et dağıtımı, sair zamanlarda da gıda paketleri, sağlık taraması, sıcak yemek, ilaç, çocuk bezi, mama, temizlik malzemesi gibi yardımlarla yaklaşık 6 yıldır Arakanlıların elinden tutan Beşir Derneği, açtığı su kuyularıyla da bölge mazlumlarının yardımına koşmaya devam ediyor.

 

Kamplarda 30-40 metreden açılan su kuyuları uzun vadede fayda sağlamıyor ve gün yüzüne çıkarılan sular genelde sağlıksız oluyor. Bu nedenle Beşir Derneği’nin açtığı derin su kuyuları, bölgelerin zemin etüdüne göre en az 150 metreden başlayarak açıldı. Sadece Tumbru Kampı’nda 10 adet su kuyusu açan dernek, geçtiğimiz yıl Çad, Somali, Afganistan, Kamerun gibi ülkelerde 100’den fazla su kuyusu açtı.

 

Beşir Derneği’nin ‘Hüseyin Bedia Akdoğan Hayratı’ tabelasıyla Bangladeş’in Chittagonj bölgesinde bulunan Arakan Tumbru Kampı’nda açtığı su kuyusundan toplamda 650 kişiden oluşan 130 aile faydalanıyor. Bunun gibi 9 adet daha su kuyusu açan Beşir, 6 bin 500 Arakanlının yaşadığı Tumbru Kampı’ndaki tüm insanların temiz su ihtiyacını karşıladı.

 

Kampta erkekler bir şekilde yıkanabiliyordu fakat kadınlar aynı şekilde yıkanamıyordu. Kampların içinde kokudan gezilemiyordu. Tuvaletlerin giderleri kampların içine akıyordu. Sağlık ve hijyen çok kötü durumdaydı. Beşir Derneği’nin hayırsever bağışçıların desteğiyle açtığı su kuyularıyla, bölgeye temiz su kaynağı sağlandı ve söz konusu zorluklar, bir nebze olsun hafiflemiş oldu.