Kapat

Arakan'da Zulüm Durmuyor

Myanmar'da katliam ve zulümden kaçmaya çalışan 52 Arakanlı Müslüman, komşu ülke Bangladeş'e geçmek için tekne bulamayınca plastik bidon ve bambulardan yaptıkları salla Naf Nehri'ni aştı.

Bangladeş basınına göre, 22 çocuk, 17 kadın ve 13 erkekten oluşan grup, Naf Nehri'ni aşarak Arakanlı Müslümanların sığındığı kampların olduğu Cox's Bazar kentine ulaştı.

 

Arakanlı Müslümanlardan Nurul Kabir, 4 gün uğraşarak plastik bidon ve bambulardan kendilerine sal yaptıklarını,  Arakan'ın Dangkhali köyünden yola çıktıklarını anlattı.

 

Kabir, "Arakan'da ordu ve fanatik Budistler, Müslümanları öldürmeye ve evleri kundaklamaya devam ediyor." dedi.

 

Bangladeşli sınır yetkilileri, 52 Arakanlı Müslümanın gerekli kontrollerin ardından Cox's Bazar'daki kamplara yerleştirileceğini belirtti.

 

ARAKAN'DA EVLER YİNE KUNDAKLANIYOR

 

Bu arada dün akşam saatlerinde çekilen ve sosyal medyadan yayımlanan görüntüde Arakanlı Müslümanlara ait bir köyde kundaklanan evler görülüyor.

 

Yerle bir olmuş, yanmaya devam eden evlerin görüntüsünü çeken kişi, Buthidaung kentine bağlı Sofrang köyünün ateşe verildiğini dile getirdi.

 

ARAKANLI MÜSLÜMANLARA ETNİK TEMİZLİK

 

Myanmar ordusunun, silahlı militanlarla mücadeleyi öne sürerek  Arakan'da sivillere düzenlediği saldırılarda, 25 Ağustos'tan bu yana binlerce Müslüman hayatını kaybetti.  Myanmar yönetiminin bölgeye giriş çıkışlara izin vermemesi nedeniyle ölen sivil sayısı tam olarak tespit edilemiyor.

 

Etnik temizliğe dönüşen saldırılarda 300'e yakın köy, ordu ve fanatik Budistler tarafından yok edilirken, 600 binden fazla Arakanlı Müslüman dağlık bölgeler, nehir ya da deniz üzerinden  Bangladeş'e kaçtı. On binlercesi de  Bangladeş'e kaçmanın yolunu arıyor.

 

Arakan'da 1970'lerde yaklaşık iki milyon Müslümanın yaşadığı tahmin edilirken, sistematik saldırılardan kaçış nedeniyle bu rakam 200 binin altına geriledi.

 

BEŞİR DERNEĞİ’NİN ARAKAN YARDIMLARI SÜRÜYOR

 

Bölgeye yönelik yardımlarına dört yıldır devam eden Beşir Derneği, bu son olaylardan sonra ‘Arakan Yalnız Değil’ sloganıyla yeni bir kampanyaya imza atarak Bangladeş’teki kamplarda kalan Arakanlı kardeşlerimize yardımlarını arttırdı.

 

Beşir Derneği, Gıda, giyim, barınma gibi her türlü insani yardıma muhtaç olan Arakanlılara her türlü yardımı gerçekleştirmek için tüm imkanlarını seferber etti.

 

Siz de ‘Arakan Yalnız Değil’ diyerek yardım çalışmalarına başlayan Beşir Derneği’ne ARAKAN yazıp 4032’ye göndererek 10 TL bağışta bulunabilirsiniz. Ayrıca Beşir Derneği’nin banka hesaplarından yapacağınız yardımların açıklama bölümüne ‘Arakan Halkına Yardım’ yazıp bağışta bulunarak destek olabilirsiniz. www.besir.org.tr internet adresinden veya 0216 375 4042 numaralı çağrı merkezimizi arayarak da bağışlarınızı ulaştırabilirsiniz.