Kapat

Arakan’da Zulüm Devam Ediyor

Myanmar devletinin silahlı saldırıları sebebiyle katliamların, işkence ve baskıların devam etmesi üzerine binlerce insan hayatta kalabilmek için Bangladeş’e akın ediyor.


Bangladeş sınırının adeta can pazarına dönüşmesine sebep olan olaylar tüm şiddet ve vahşetiyle devam ediyor. Bir yandan da son derece şiddetli yağan Muson yağmurları, Arakanlı Müslüman kardeşlerimizi zor durumda bırakıyor. Derme çatma çadırlarda ve sağlıksız koşullarda hayatlarını idame etmeye çalışan kardeşlerimiz, hastalıklarla boğuşuyor.

 

Dünyanın unuttuğu bu yerde tam bir soykırım yaşanıyor. Beşir Derneği, Bangladeş sınırına kaçmak zorunda kalan kardeşlerimiz için gıda ve ilaç dağıtımı gerçekleştirdi. Bunun yanı sıra bölgede çadır kenti kuracaklarını anlatan Beşir Derneği Genel Müdürü Fatih Sarıyar, “Gittik ve yaşanan dramı yerinde gördük, Müslüman kardeşlerimiz öyle bir haldeler ki cümlelerle anlatılacak bir hal değil. Çocuklar hasta, yağan yağmur çadırların içini su doldurmuş ve çocuklar öylece hareketsiz bir şekilde yerlere uzanmışlar. İlaç yok, yemek yok, yarınlara dair umutları yok” şeklinde manzarayı anlattı.

 

Bölgeye yönelik yardımlarına dört yıldır hız kesmeden devam eden Beşir Derneği, Arakan'da yapılan ve hâlâ devam eden, binlerce insanın katledildiği ve 1 milyona yakın insanın da köylerinden çıkarak ölüm pahasına nehirlerden geçip Bangladeş sınırına geldiği olayların mağduru insanlara bir nebze umut olmaya çalışıyor.

 

Bangladeş’te bulunan Beşir Derneği ekipleri, Türkiye’den gelecek olan acil insani yardımları Arakanlılar’a ulaştırmak ve bir nebze olsun yaraları sarabilmek adına hazır bulunuyor. Gıda, giyim, barınma gibi her türlü insani yardıma muhtaç olan Müslüman kardeşlerimiz, ivedi bir şekilde yardım bekliyor.

 

‘Arakan Yalnız Değil’ diyerek yardım çalışmalarına başlayan Beşir Derneği’ne ARAKAN yazıp 4032’ye gönderip 10 TL bağışta bulunabilirsiniz.